Aktualności

Oznakuj swój rower

Data publikacji 28.04.2006

zmniejszysz ryzyko kradzieży

Już od 5 lat w województwie lubelskim realizowany jest program prewencyjny znakowania przedmiotów wartościowych pod nazwą „ Identyfikacja”. Do ubiegłego roku znakowane były głównie rowery. Obecnie policjanci znakują również inne przedmioty - głównie sprzęt AGD, RTV, komputery, a w ostatnim czasie także sprzęt należący do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.
            Program „Identyfikacja” cieszy się dużym zainteresowaniem. W ciągu 6 lat jego realizacji oznakowano, a następnie zarejestrowano w komputerowej bazie danych ponad 56 750 przedmiotów wartościowych, w tym ponad 55 000 rowerów, 1 592 przedmioty ze sprzętu należącego do jednostek Ochotniczych lub Państwowych Straży Pożarnych oraz 154 innych przedmiotów.
W ostatnich latach ilość znakowanych rowerów utrzymuje się na stałym poziomie około 6-7 tysięcy rocznie.
            Znakowanie odbywa się głównie podczas różnorodnych festynów, imprez plenerowych oraz wyjazdów funkcjonariuszy do szkół. Tylko w ubiegłym roku podczas zorganizowanych akcji oznakowano ogółem 7444 jednośladów, 1315 przedmiotów ze sprzętu OSP/PSP oraz 87 innych przedmiotów.
Głównym celem programu prewencyjnego „Identyfikacja” jest ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów. Do znakowania rowerów stosowany jest kod literowo-cyfrowy składający się maksymalnie z 10 znaków: 4 litery (kod literowy inny dla każdego powiatu) i 6 cyfr. Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę, w której został oznakowany. Po wykonaniu oznakowania dane oznakowanego przedmiotu rejestrowane są w policyjnej komputerowej bazie danych. Właściciel otrzymuje odcinek z numerem identyfikacyjnym przypisanym do jego roweru.
Wydział Prewencji KWP w Lublinie prowadzi systematyczny monitoring zdarzeń mających związek z utratą rowerów. Z otrzymywanych okresowo informacji z komend miejskich i powiatowych Policji województwa lubelskiego wynika, że w roku 2005 na terenie całego naszego województwa Policja odnotowała utratę 2 187 rowerów. Liczba ta zmniejszyła się w stosunku do roku 2004 o 19%. Zanotowaliśmy stosunkowo mały – około 2,6% udział rowerów oznakowanych w ogólnej liczbie rowerów utraconych. Znaczna ilość skradzionych rowerów, właśnie dzięki posiadaniu trwałych cech identyfikacyjnych, została odzyskana przez policjantów.
          Aby oznakować rower wystarczy mieć dokument tożsamości oraz dowód zakupu towaru. Znakowanie jest bezpłatne. W celu uniknięcia ewentualnych wyjaśnień w czasie policyjnej kontroli zalecamy, by w przypadku sprzedaży roweru przekazać nowemu właścicielowi odcinek dotyczący jego oznakowania.
Właśnie rozpoczął się okres, w którym większość rowerzystów rozpoczyna swoje rowerowe przejażdżki. Sezon wiosenno-letni wiąże się niestety także z kradzieżami jednośladów. Cykliści niejednokrotnie pozostawiają rowery bez zabezpieczenia przed sklepami, uczelniami, bibliotekami miejskimi. Łupem złodziei padają rowery nie tylko drogie, ale i te przedstawiające mniejszą wartość.
                        Dlatego też podczas organizowanych akcji policjanci przypominają, aby - nie zostawiać rowerów przed blokiem, domem, na klatce schodowej bez uprzedniego zabezpieczenia, - pozostawiając rower na zewnątrz budynku – należy przymocować go odpowiednią linką do trwałego elementu - w miejscach odludnych, rzadko uczęszczanych przez inne osoby najlepiej jest poruszać się w grupie, -dobrze jest oznakować rower, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży.
                        W okresie zbliżającego się weekendu na terenie województwa lubelskiego odbędą się kolejne akcje znakowania przedmiotów:
 
1)   KMP Chełm
·       29 kwietnia 2006 roku w godz. 10.00-18.00 – w Rejowcu Fabrycznym przy ul. Lubelskiej 24 A w trakcie festynu „Majówka 2006” organizowanego przez Dom Kultury,
·       1 maja 2006 roku w godz. 10.00-12.00 i 13.00-15.00 – w budynku KMP W Chełmie przy
ul. Żwirki i Wigury 20,
·        2 maja 2006 roku w godz. 10.00-12.00 i 13.00-15.00 – w budynku KMP W Chełmie przy
ul. Żwirki i Wigury 20,
·       3 maja 2006 roku w godz. 10.00-12.00 i 13.00-15.00 – w budynku KMP W Chełmie przy
ul. Żwirki i Wigury 20.
 
2)   KPP Lubartów
·       30 kwietnia 2006 roku w godz. 12.00-16.00 - na terenie Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego eFeS Firlej przy ul. Wczasowej 1 podczas festynu „Firlejowska majówka” pod hasłem „Bezpieczne Dziecko”,
 
3)   KPP Świdnik
·       3 maja 2006 roku w godz. 15.00-17.00 – w Świdniku na ul. Wyszyńskiego przed Urzędem Miejskim podczas imprezy towarzyszącej obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
Powrót na górę strony