Aktualności

Spotkanie "na niebiesko" z Policją Lubelską za Nami!

Data publikacji 08.07.2024

Wczoraj na placu teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur odbyło się spotkanie „na niebiesko” z Policją Lubelską. Nie zabrakło atrakcji! W programie był m.in pokaz wyszkolenia psa bojowego, zatrzymania i obezwładnienia niebezpiecznego przestępcy, neutralizacja niebezpiecznego przedmiotu czy też udzielenie pomocy osobie rannej w wypadku. Zaprezentowaliśmy pojazdy oraz sprzęty wykorzystywane podczas codziennej służby. Dzieci chętnie brały udział w grze terenowo - detektywistycznej czy też w warsztatach plastycznych. Na najmłodszych czekała dmuchana zjeżdżalnia.

W niedzielnie popołudnie na placu teatralnym pod Centrum Spotkania Kultur odbyło się spotkanie z Policją Lubelską. Na miejscu można było zobaczyć radiowozy oraz wyposażenie służbowe lubelskiej policji. Każdy mógł wsiąść do policyjnego radiowozu, począwszy od motocykla, specjalistycznego samochodu ruchu drogowego, samochodu bojowego po armatkę wodną.

Nie zabrakło również atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentowane pokazy. Lubelscy kontrterroryści przeprowadzili interwencję pirotechniczną z wykorzystywaniem wyrzutnika czy też robota pirotechnicznego. Podczas jednego z pokazów policjant przeprowadzał interwencję w specjalistycznym kombinezonie EOD. Policjanci zaprezentowali również kamuflaż strzelca wyborowego.

Z wielkim zaciekawieniem, wszyscy odwiedzający oglądali pokaz wyszkolenia psa bojowego. Podczas występu, można było zauważyć niezwykłą współpracę i więź, która jest między Benjim, a jego przewodnikiem. Ta para zdecydowanie skradła serce większości publiczności.

Niektórzy mogli poczuć się policjantem i sprawdzali swoje umiejętności podczas obezwładniania i zatrzymania niebezpiecznego przestępcy znajdującego się w samochodzie. Był też czas na edukację, poprzez prezentację udzielania pomocy poszkodowanym wskutek wypadku drogowego.

Swój sprzęt zaprezentowali również funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie. Wszyscy mieli okazję zobaczyć m.in. kamery termowizyjne, sprzęt podwyższonego zagrożenia, tarcze ochronne, strzelby gładkolufowe, granaty hukowe, miotacze pieprzu, sprzęt GPS wykorzystywany przy poszukiwaniu osób zaginionych czy też zestaw do pokonania trudnych przeszkód. Policjanci pokazali również jak w środku wygląda armatka wodna Tajfun, wykorzystywana podczas zabezpieczeń dużych imprez np. meczów piłkarskich.

Na stanowisku przygotowanym przez policjantów Laboratorium Kryminalistycznego uczniowie mogli zobaczyć jak zabezpieczamy ślady na miejscu zdarzenia, jak pobiera się odciski linii papilarnych. Każdy chętny mógł sobie sporządzić pamiątkową kartę daktyloskopijną. Przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń policjanci pokazali metody sprawdzania autentyczności dokumentów oraz banknotów.

Na jednym ze stoisk prezentowaliśmy części zasobów Izby Pamięci KWP w Lublinie. Prezentowane były interesujące eksponaty, elementy umundurowania, sprzęty wykorzystywane do służby w latach ubiegłych. Największym zainteresowaniem cieszył się fotel sygnalityczny, który był wykorzystywany w latach 70 tych.

Zainteresowane wstąpieniem do służby osoby mogły bezpośrednio porozmawiać z funkcjonariuszami z Sekcji Doboru. Policjanci przekazywali najważniejsze informacje dotyczące rekrutacji do Policji. Omawiali jak wygląda ścieżka kariery funkcjonariusza i jakie predyspozycje decydują o wstąpieniu do konkretnego pionu. Przygotowaliśmy również ulotki informacyjne. Nie zabrakło również rozmów z funkcjonariuszami z wydziału profilaktyki oraz ruchu drogowego.

Na placu można było przybić piątkę z policyjną maskotką. Dzieci chętnie brały udział w grze terenowo - detektywistycznej czy też w warsztatach plastycznych. Na najmłodszych czekała dmuchana zjeżdżalnia. 

Wszystkim odwiedzającym serdecznie dziękujemy za obecność!

młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska

  • chłopiec za kierownicą radiowozu
  • stoisko Izby Pamięci
  • dziewczynka z maskotką
  • dzieci testują gogle
  • stoisko profilaktyki
  • policjant ruchu drogowego z urządzeniem do pomiaru miejsca zdarzenia
  • dziewczynka ze strzelcem wyborowym ubranym w maskujący strój
  • dziewczynki za kierownicą radiowozu
  • dziewczynka na fotelu sygnalitycznym
Powrót na górę strony