Aktualności

Odpowie za fałszywy alarm

Data publikacji 21.04.2006

zatrzymana 17-latka

Policjanci z Chełma ustalili i zatrzymali 17-letnią sprawczynię fałszywego alarmu bombowego. Dziewczyna dwukrotnie telefonowała na Policję a zaraz potem do sekretariatu szkoły. „W waszym budynku, w waszej szkole jest bomba - zaraz wybuchnie do widzenia” usłyszała w słuchawce pracownica sekretariatu Gimnazjum.
 
Wczorajszy alarm o podłożeniu ładunku wybuchowego w Gimnazjum nr 2 przy ul. Czarneckiego w Chełmie postawił na nogi Policje, Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe i inne służby biorące udział w ewakuacji. Tuż przed godz. 10:00 do oficera dyżurnego KMP zadzwonił telefon, młoda osoba poinformowała o ładunku wybuchowym, jaki miał się znajdować w szkole. Kilka minut później na Policję zatelefonowała pracownica sekretariatu Gimnazjum nr 2. Kobieta poinformowała o telefonie jaki przed momentem odebrała. Młoda osoba powiedziała „W waszym budynku w waszej szkole jest bomba, zaraz wybuchnie, do widzenia”. Na miejsce natychmiast skierowana została specjalna grupa min. przewodnik z psem  szkolonym do wykrywania materiałów wybuchowych. Dyrekcja szkoły podjęła decyzję o ewakuacji budynku. Cała akcja przebiegała bardzo sprawnie i szybko. Młodzież bez paniki kierowała się do wyjść, stosując się do poleceń. Teren szkoły i teren przyległy został sprawdzony. Otrzymana informacja nie potwierdziła się. Ustalono, iż tego dnia w szkole miało być przeprowadzonych pięć sprawdzianów. Policjanci ustalili także, że w obydwu przypadkach telefonowano z tego samego telefonu. Z zebranych informacji wynikało, że właścicielką telefonu jest 16-letnia mieszkanka Chełma - uczennica 2 Gimnazjum. Dziewczyna w rozmowie z policjantami powiedziała, że na pomysł zawiadomienia o podłożeniu bomby w szkole wpadła jej koleżanka. 17-letnia Ewelina uczennica Szkoły Zawodowej w Chełmie wybrała numery z książki telefonicznej i z jej komórki dwukrotnie telefonowała na Policję, a zaraz potem do sekretariatu szkoły. Wieczorem sprawczyni została zatrzymana. Podczas przesłuchania stwierdziła, że informację o podłożeniu bomby przekazała na prośbę koleżanki, która nie chciała mieć w tym dniu sprawdzianu. 17-latka osadzona została w Pomieszczeniach Dla Osób Zatrzymanych. Postępowanie prowadzone jest w kierunku art. 191§ 1 kk.- zmuszanie do określonego zachowania. Czyn ten zagrożony jest  karą do trzech lat pozbawienia wolności. Młoda sprawczyni będzie musiała pokryć także koszty całej akcji ewakuacyjnej.
Również wczoraj rano anonimowy mężczyzna zadzwonił do sekretariatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Zamościu informując, że "w szkole jest bomba". Dyrektor szkoły niezwłocznie powiadomił policję. Zarządził ewakuację znajdujących się w budynku osób. Policjanci przeszukali pomieszczenia szkoły oraz teren przyległy. Informacja o podłożonym ładunku wybuchowym na szczęście okazała się nieprawdziwa. Trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawcy "fałszywego alarmu".
 
Każda, tego rodzaju informacja jest natychmiast bardzo dokładnie sprawdzana przez Policję. W żadnym przypadku nie możemy pozwolić sobie na zbagatelizowanie jakiegokolwiek sygnału.
 
W ubiegłym roku na terenie Lubelszczyzny zarejestrowano 65 informacji, które dotyczyły zgłoszeń o podłożeniu ładunku, urządzenia wybuchowego, a także ujawnienia niewybuchów i niewypałów. 17 przyjętych zgłoszeń stanowiły informacje potwierdzone.
W pierwszym kwartale tego roku odnotowano 4 tego rodzaju zgłoszenia.
 
 
zabacz także:
Powrót na górę strony