Od dzisiaj od godz. 8.00 funkcjonuje specjalnie uruchomiona linia telefoniczna (081) 535-55-00 dla lubelskich studentów.
Powstanie tej linii telefonicznej jest efektem wspólnych wniosków po spotkaniu lubelskich policjantów i samorządów studenckich. Koncepcja powstania tej linii telefonicznej jest jednym z elementów wspólnych działań policji, władz lubelskich uczelni i samorządów studenckich na rzecz bezpieczeństwa studentów. Na ten płatny telefon może telefonować każdy student, który chce zgłosić własne uwagi dotyczące bezpieczeństwa na uczelni, miasteczku akademickim czy też w innym miejscu gdzie często przebywają studenci. Można też będzie zgłosić konkretną interwencję, którą należy natychmiast podjąć. Wtedy to właśnie policjant przyjmujący zgłoszenie przekaże niezwłocznie informację do realizacji przez dyżurnego KMP w Lublinie. Także na tej infolinii można poinformować policję o niepokojących zjawiskach np. osobach podejrzewanych o dystrybucję narkotyków, kradzieżach kieszonkowych czy też kradzieżach w szatniach, lokalach gastronomicznych, miejscach niebezpiecznych czy też nieoświetlonych.
Kolejnym efektem wspólnych uzgodnień ma być powołanie przez samorządy studencie Rzecznika Bezpieczeństwa Studentów, który będzie miał bezpośredni kontakt z oficerami policji, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo i będą mogli natychmiast reagować na jego wnioski i interwencje czy też skargi.
Przypomnę, że do chwili obecnej dwie lubelskie uczelnie tj. UMCS i Politechnika Lubelska podpisały porozumienia dotyczące wzajemnej współpracy.
Głównym celem tych porozumień jest uproszczenie procedur związanych z podjęciem interwencji przez policjantów na terenie podległym jurysdykcji Rektora.
Dzięki zawartym umowom policjanci ścigający przestępców narkotykowych będą mogli wchodzić do budynków uniwersyteckich. Wymagane będzie telefoniczne uzgodnienie z upoważnionymi przedstawicielami władz uczelni. Chodzi o to, aby policja mogła podejmować działania operacyjne w trybie nadzwyczajnym. Pościg za dealerem nie może kończyć się na drzwiach akademika. Osoba uprawniona przez komendanta telefonicznie może uzyskać zezwolenie na natychmiastowe wejście, na przykład w pościgu za dealerem czy producentem narkotyków
By poprawić bezpieczeństwo na miasteczku władze uczelni po zasięgnięciu opinii policji planują wprowadzenie monitoringu, ochrony osobowej, a także ogrodzenia niektórych obszarów należących do uczelni. W chwili obecnej wśród studentów rozprowadzane są ankiety, które wskażą co należy zrobić, by na miasteczku, uczelni było bezpieczniej.