"Bezpieczeństwo bez granic"-
Data publikacji 07.10.2004
Dziś w Lublinie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja.
W dniach 7 - 8 października bieżącego roku rozpoczęła się międzynarodowa konferencja pt. "Bezpieczeństwo bez granic - zadania Policji, administracji rządowej i samorządowej w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej" . Organizatorami całego przedsięwzięcia są Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji. Honorowy patronat nad konferencją objęli Wojewoda Lubelski i Marszałek Województwa Lubelskiego.
Celem konferencji jest przedstawienie funkcjonariuszom Policji możliwości jakie pojawiają się w związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej. Będzie to również okazja do wymiany doświadczeń w zakresie wykorzystywania programów pomocowych UE oraz rozpowszechnienia najlepszych doświadczeń i osiągnięć pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi partnerami.
Obrady odbywać się będą w ramach sesji plenarnej, następnie zaś trzech paneli dyskusyjnych:
1. fundusze strukturalne Unii Europejskiej - obejmujący m.in. możliwości ich pozyskiwania oraz wykorzystywania przez jednostki Policji, a także w procesie zarządzania granicą wschodnią,
2. współpraca Policji z organami realizującymi zadania związane z kontrolą
i przestrzeganiem porządku prawnego, tj. Wojewodą Lubelskim, organami samorządu terytorialnego, Strażą Graniczną, Izbą Celną, Kontrolą Skarbową oraz innymi -
w budowaniu bezpieczeństwa na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej,
3. realizacja zadań III Filaru Unii Europejskiej - obejmujących m. in. możliwości rozwoju międzynarodowej współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych, współpracę polskiej Policji z Europolem, policjami krajów Unii Europejskiej, państw sąsiadujących a także funkcjonowanie Policji w ramach systemu instytucji Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen).
W ramach pierwszego bloku tematycznego odbywa się debata dotycząca metod efektywnego wykorzystania możliwości oferowanych przez fundusze strukturalne w kontekście rozwoju regionalnego. Omówione zostaną zagadnienia dotyczące Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego (ZPORR), który określa priorytety oraz podejmowane w ich obrębie działania, służące realizacji polityki regionalnej państwa w pierwszych latach członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Lubelska Policja będzie miała okazję by przedstawić swoje doświadczenia oraz zaprezentować podjęte już w tym zakresie kroki. Chodzi m.in. o powołanie w KWP w Lublinie nieetatowego Zespołu do spraw przygotowywania i koordynowania projektów korzystających z finansowania funduszy pomocowych UE.
Omawiany jest również program pomocy bezzwrotnej INTERREG III, którego głównym celem jest rozwój współpracy transgranicznej, międzyregionalnej i międzynarodowej. Zarówno lubelska Policja jak i samorząd posiadają bogate doświadczenia w zakresie współpracy międzynarodowej. Wspólne działania mogłyby przyczynić się do poprawy jakości i intensyfikacji kontaktów oraz wypracowania szerszej platformy współpracy z partnerami zagranicznymi i instytucjami unijnymi, co z całą pewnością przyniosłoby wymierne korzyści dla całego regionu.
W ramach drugiego panelu tematycznego amawiany jest aktualny stan współpracy Policji, zgodnie ze "Strategią Zintegrowanego Zarządzania Granicą w latach 2003-2005", z pozostałymi służbami zespolonymi działającymi w rejonie naszej granicy wschodniej.
Trzeci panel podzielony jest na cztery szczegółowe bloki:
I blok (wykłady): narzędzia prawne i procesy decyzyjne w III filarze Unii Europejskiej (decyzje ramowe, konwencje, wspólne stanowiska, rola Komisji Europejskiej i Rady Ministrów Spraw Wewnętrznych, moc prawna, kompetencje ETS). Zmiany po Traktacie Amsterdamskim i Traktacie z Nicei. Zobowiązania Polski w sektorze JHA i ich wypełnianie, misje monitorujące Komisji Europejskiej oraz wnioski ekspertów UE dotyczące funkcjonowania sektora JHA w Polsce.
II blok (warsztaty): współpraca w ramach grup roboczych działających przy Radzie UE, analiza i opiniowanie aktów UE z sektora III filaru na forum grup roboczych, procedura konsultacji, zasady międzyresortowej i wewnątrzresortowej koordynacji polityki w sektorze JHA, proces tworzenia instrukcji negocjacyjnych, analiza sprawozdań z posiedzeń grup, zobowiązania dla policji wypływające z przyjętych rozwiązań.
III blok (wykłady): Schengen i Europol: wymiana informacji w ramach SIS, bazy danych, ochrona danych osobowych, tworzenie biur Sirene i N-SIS, obserwacja i pościg transgraniczny, Schengen Action Plan i fundusz Schengen, współpraca w ramach Europolu, zasady udzielania pomocy przez Europol, praktyczne implikacje dla pracy policjanta.
IV blok (warsztaty): programy pomocowe po akcesji do UE, Transition Facility, Technical Assistance, zasady programowania, realizacja, rekomendacje i ich wdrażanie, programy dla krajów mających przystąpić do UE (Bułgaria, Rumunia etc.) oraz możliwość udziału ekspertów polskiej policji w ich realizacji, sposób przygotowania oferty, zasady wdrażania (AGIS, CARDS).
W konferencji bierze udział około 200 osób: władze rządowe i samorządowe województwa lubelskiego, kierownictwo i przedstawiciele Komendy Głównej Policji, przedstawiciele 17 Komend Wojewódzkich Policji, przedstawiciele Straży Granicznej, Służby Celnej i Kontroli Skarbowej, reprezentanci Europolu, przedstawicieli UKIE, przedstawiciele świata nauki (prawnicy) oraz sędziowie i prokuratorzy, a także nasi koledzy z Białorusi, Czech, Holandii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii.
W ramach imprez towarzyszących oglądano poplenerową wystawę prac malarskich wykonanych przez policjantów i pracowników cywilnych Policji oraz wystawę fotogramów poświęconych wydarzeniom z 11 września 2001r z Nowego Yorku.