Aktualności

Prowadzimy ogólnopolskie działania "Prędkość"

Data publikacji 07.06.2024

Dziś na drogach Lubelszczyzny prowadzimy ogólnopolską akcję „Prędkość”. Kontrolujemy stosowanie się kierujących do przepisów ruchu drogowego i ograniczeń prędkości.

Ogólnopolskie działania "Prędkość" prowadzimy już od samego rana. Patrole policjantów drogówki można spotkać na wielu ciągach komunikacyjnych w naszym regionie, zarówno na drogach krajowych, jak i lokalnych.

Kontrolujemy prędkość kierujących pojazdami zarówno statycznie, jak i dynamicznie, przy użyciu mierników prędkości i videorejestratorów. Uwzględniamy szczególnie te miejsca, gdzie  najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

W działaniach zaangażowani są także policjanci z zespołu „Speed”, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom na drodze.

Wypadki drogowe, których przyczyną jest nadmierna prędkość generują najwięcej ofiar śmiertelnych. Dlatego kierujący, którzy nie będą stosować się do obowiązujących przepisów i rażąco przekraczać dozwolone limity prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami.

W pierwszym kwartale tego roku na Lubelskich drogach doszło do 149 wypadków drogowych, w których zginęło 29 osób, a 160 zostało rannych. Główną przyczyną wypadków z winy kierujących było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Z tego powodu na naszych drogach doszło do 48 wypadków tj. 35,8% ogółu wszystkich wypadków.

Apelujemy o rozsądek! Brawura i ryzykowne zachowania mogą prowadzić do tragedii. Pamiętajmy, że prędkość należy dostosować nie tylko do oznakowania, ale przede wszystkim do warunków ruchu na drodze.

podkomisarz Kamil Karbowniczek

Powrót na górę strony