Aktualności

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas długiego weekendu!

Data publikacji 29.05.2024

Przed nami przedłużony weekend, a co za tym idzie zwiększone natężenie ruchu na drogach, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i pieszych. Nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwać policjanci ruchu drogowego. W tym czasie skoncentrujemy swoje działania na zapewnieniu bezpieczeństwa na głównych ciągach komunikacyjnych oraz drogach dojazdowych do miejsc wypoczynku.

Przedłużony weekend związany ze świętem Bożego Ciała niesie za sobą zwiększone natężenie ruchu na drogach, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i pieszych. Część mieszkańców wybierze się z rodzinami w trasę na kilkudniowy wypoczynek.

Nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwać policjanci ruchu drogowego.  Dlatego na drogach należy się spodziewać większej ilości patroli. Podczas wzmożonych działań będziemy korzystać nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory. Na drogach pojawią się także mundurowi na motocyklach.

policjant drogówki podczas pracy

Zadaniem funkcjonariuszy drogówki będzie zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych. Będziemy  reagować na wykroczenia popełniane przez kierujących, zwłaszcza te, które są najczęstszymi przyczynami wypadków, a w szczególności przekraczanie dozwolonej prędkości. Podczas przeprowadzanych kontroli sprawdzimy także stan trzeźwości kierujących. Sprawdzimy, w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie.

Przyjrzymy się także bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego. Każdy ujawniony kierujący, który nie będzie respektował praw pieszych, czy rowerzystów będzie musiał liczyć się z konsekwencjami.

Przy okazji przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas podróży pojazdem:

• przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu , potrzebne dokumenty

• przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany

• zaplanuj sobie trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku

• w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżujesz z dziećmi

• dostosuj prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych

• zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu

• pamiętaj o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach

• wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu, sygnalizuj swoje zamiary na drodze (takie jak manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój).

patrol rowerowy


Przedłużony weekend to także czas odpoczynku i relaksu na łonie natury, między innymi nad zbiornikami wodnymi. Nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać nad niektórymi akwenami policyjni wodniacy. Jednocześnie apelujemy o zachowanie rozsądku nad wodą!

patrol wodny

komisarz Anna Kamola

Powrót na górę strony