Aktualności

Bezpieczna Majówka

Data publikacji 30.04.2024

Przed nami długi weekend majowy, dla wielu z Nas to czas wyjazdów. Tak jak w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek czuwać będą policjanci z drogówki Apelujemy do kierowców o wyobraźnię na drodze i dostosowanie prędkości do warunków ruchu zaś do osób, które wyjeżdżają na dłużej – o właściwe zabezpieczenie domów.

Długi weekend majowy, to dla wielu z Nas czas wyjazdów. Tak jak w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek czuwają policjanci z drogówki. Funkcjonariusze sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami. Kontrolują także stan trzeźwości kierujących. Podczas kontroli mundurowi będą sprawdzać stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są zgodnie z przepisami.

Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w videorejestratory. Dzięki wykorzystaniu takiego sprzętu policjantom nie umknie żaden pirat drogowy, który łamie przepisy.

Każdy kierowca powinien pamiętać, że w dłuższą podróż powinien się odpowiednio przygotować do jazdy. Oprócz tego, że samochód powinien być w  sprawny,  to należy sprawdzić jeszcze stan oświetlenia, płynów eksploatacyjnych oraz ogumienia. Ruszając w długą trasę kierowca powinien pamiętać o odpoczynku. Długa jazda bywa bardzo męcząca, a zmęczenie wpływa niekorzystnie na koncentrację kierowców. Pamiętaj, nigdy nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu! Nawet najmniejsza ilość alkoholu w organizmie powoduje obniżenie koncentracji i opóźnia czas reakcji kierującego. Nieodpłatnie możemy zbadać swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji.

Piękna pogoda sprzyja motocyklistom, których coraz częściej możemy spotkać na naszych drogach. Wielu z nich to doświadczeni kierowcy, którzy doskonale wiedzą jak może się zakończyć brawurowa jazda. Niestety nie wszyscy podchodzą do jazdy motocyklem z rozsądkiem.

Warto pamiętać, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i kaski ochronne. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego apelujemy do motocyklistów o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, a szczególnie do przestrzegania limitów prędkości oraz wyprzedzania innych pojazdów tylko w miejscach dozwolonych.

Pamiętajmy także, że brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu. Apelujemy do kierowców o wyobraźnię na drodze i zdjęcie nogi z gazu. Lepiej dojechać kilka minut później niż wcale. Bezpieczeństwo na drogach zależy w dużej mierze od tych, którzy się po nich poruszają.

Wyjeżdżając na majówkę pamiętaj o zabezpieczeniu swojego domu. Należy dobrze zamknąć drzwi i okna, garaże i bramy wjazdowe, okna piwniczne i inne pomieszczenia gospodarcze. Poinformuj sąsiada bądź inną zaufaną osobę o wyjeździe i poproś, żeby zaopiekował się Twoim mieszkaniem, zebrał ulotki reklamowe z wycieraczki, bądź ze skrzynki pocztowej. Warto także pozostawić numer kontaktowy, aby można było w każdej chwili się z Tobą skontaktować. W domu nie zostawiaj wartościowych przedmiotów lub większej gotówki.

Zróbmy wszystko, aby długi weekend majowy był czasem bezpiecznym!

podkomisarz Kamil Karbowniczek

Powrót na górę strony