Aktualności

Motocykliści rozpoczęli sezon

Data publikacji 21.04.2024

Lubelscy motocykliści rozpoczęli dziś sezon. Fani jednośladów w różnym wieku spotkali się przy Arenie Lublin. Na otwarciu sezonu nie zabrakło też mundurowych. Policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie przypomniała o zachowaniu zasad bezpieczeństwie na drodze i obowiązujących przepisach. W ubiegłym roku na Lubelszczyźnie motocykliści uczestniczyli w 101 wypadkach drogowych, w wyniku których 19 poniosło śmierć, a 85 doznało obrażeń. Sami motocykliści byli sprawcami 51 wypadków. Dlatego pamiętajmy o odpowiedzialnej jeździe zgodnej z przepisami i zachowaniu kultury na drodze!

Wiosenna aura sprawia, że na naszych drogach pojawia się więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym motocyklistów. Przekłada się to niestety także na udział tej grupy użytkowników dróg w statystykach zdarzeń drogowych. Wypadki, w których uczestniczą motocykliści pociągają za sobą poważne skutki.

W 2023 roku na drogach województwa lubelskiego doszło ogółem do 800 wypadków w następstwie których 121 osób zostało zabitych, a 842 doznało obrażeń.

Motocykliści uczestniczyli w 101 wypadkach drogowych, w wyniku których 19 motocyklistów poniosło śmierć, a 85 doznało obrażeń. Sami motocykliści byli sprawcami 51 wypadków. Najwięcej wypadków – 31, spowodowali na skutek niedostosowania prędkości do warunków ruchu.

Z kolei motorowerzyści uczestniczyli w 34 wypadkach drogowych, w wyniku których 6 motorowerzystów poniosło śmierć, a 28 doznało obrażeń. Sami motorowerzyści byli sprawcami 18 wypadków. Przyczyną 4 wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Dziś lubelscy motocykliści oficjalnie otworzyli sezon. Spotkali się w południe przy stadionie Arena Lublin. Miłośnicy jednośladów w różnym wieku mogli liczyć na wiele atrakcji, w tym zabawy, konkursy z nagrodami, wystawy motocykli i akcesoriów motocyklowych.

policjantka na otwarciu sezonu motocyklowego

Na otwarciu sezonu, nie zabrakło też mundurowych. Mł. asp. Sylwia Kurdziel z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie przypomniała o zachowaniu zasad bezpieczeństwie na drodze i obowiązujących przepisach.

policjantka mówi do mikrofonu. obok plakat policyjnej akcji

Przypominamy jednocześnie o ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. JEDNOŚLADEM BEZPIECZNIE DO CELU, której celem jest uświadamianie kierującym jednośladami o tym, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego oraz o zagrożeniach z tym związanych.

Niezależnie od tego jakim rodzajem jednośladu się poruszamy, pamiętajmy o sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Warto również zadbać o bycie widocznym na drodze. Prawidłowe światła pojazdu i kamizelka odblaskowa podniosą nasze bezpieczeństwo.

Przestrzegajmy zatem przepisów prawa, w szczególności dozwolonej prędkości jazdy oraz zasad pierwszeństwa przejazdu. Nie warto narażać zdrowia i życia, nie tylko swojego ale innych osób, dla kilku chwil emocji!

komisarz Anna Kamola

  • policjantka drogówki podczas otwarcia sezonu motocyklowego
  • policjantka drogówki podczas otwarcia sezonu motocyklowego
  • plakat o akcji Jednośladem bezpiecznie do celu
Powrót na górę strony