Aktualności

„Dzień Grzeczności za Kierownicą”

Data publikacji 05.04.2024

Uprzejmości nigdy za wiele, tym bardziej jeśli ma ona związek z bezpieczeństwem na drodze. Dzisiaj, tj. 5 kwietnia obchodzimy „Dzień Grzeczności za Kierownicą” i dlatego przypominamy o kulturze i szacunku wobec innych uczestników ruchu drogowego.

Zdjęcie na którym widać dłoń mężczyzny na kierownicy samochodu.

Choć wywodzące się z Francji święto przypada tylko raz w roku, apelujemy o to, aby kierowcy o jego idei pamiętali przez cały czas. Dzień Grzeczności za kierownicą to także doskonały moment refleksji, jak każdy z nas może poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Wprowadzone święto ma na celu uświadomienie kierowców, by w czasie jazdy zachowywali się kulturalnie, życzliwie wobec innych użytkowników dróg, a także, by nie zapominali o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego. Duży ruch pojazdów powoduje, że wielu kierowców ponoszą nerwy, a agresywne zachowania na drodze mogą być przyczyną wypadków.

Policjant reguluje ruchem na skrzyżowaniu.

Poniżej przedstawiamy wskazówki, które przydadzą się każdemu uczestnikowi ruchu drogowego:

 • Nie zajeżdżaj drogi, gdyż takie agresywne zachowanie to brak poszanowania dla innych;
 • Używaj kierunkowskazów, aby zasygnalizować zamiar wykonania manewru;
 • Nie wjeżdżaj na skrzyżowanie, gdy nie możesz z niego zjechać;
 • Na parkingach ustawiaj pojazd tak, by zajmować tylko jedno miejsce;
 • Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zatrzymaj się, gdy obok czekają piesi;
 • Ustępuj miejsca pojazdom uprzywilejowanym;
 • Lewego pasa ruchu na drodze używaj tylko do wyprzedzania;
 • Unikaj gwałtownego hamowania;
 • Nie rozmawiaj przez telefon w czasie jazdy - stwarzasz wówczas zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego;
 • Zatrzymaj się, gdy ktoś ma problem z pojazdem;
 • Unikaj brawury, przekraczania prędkości, zachowaj bezpieczny odstęp od innego pojazdu.

Zaprezentowane wskazówki powinny być przestrzegane przez kierowców ZAWSZE, nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą, bądźmy wyrozumiali, gdy ktoś popełni błąd, bo może on przytrafić się każdemu.

Uświadomienie kierowców na temat pożądanych postaw na drodze - to główny cel obchodzonego dziś w wielu europejskich krajach Dnia Grzeczności za Kierownicą. Policjanci przyłączają się do idei jego kultywowania tym bardziej, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest jednym z najważniejszych priorytetów policji.

Za kierownicą pamiętajmy też o tym, aby być tolerancyjnym wobec niedoświadczonych lub uczących się, czy starszych kierowców - nie krzyczeć przez uchyloną szybę, nie gestykulować w złości, a w zamian ułatwić np. wyjazd z podporządkowanej drogi.

Poruszanie się po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów. Wszystko po to, aby było bezpiecznie. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy sami na drodze. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, a w tym szczególnym dniu do zasad życzliwości i uprzejmości.

Nasza kultura jazdy i sposób zachowania się na drodze również mają duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Kultura jazdy zwiększa także płynność ruchu. Do takich zachowań zaliczyć więc można, m.in jazdę na tzw. "suwak", parkowanie w taki sposób, by wystarczyło miejsca dla innych pojazdów, pomoc innemu kierowcy, który takiej pomocy może potrzebować bo np. ma awarię pojazdu.

Stosujmy się do zasad życzliwości i uprzejmości na drodze każdego dnia!

młodszy aspirant Renata Szpakowska

WRD KWP w Lublinie

Powrót na górę strony