Na drogach trwa wojewódzka akcja „Alkohol i Narkotyki”
Celem akcji jest wyeliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących, którzy stanowią ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Od rana policjanci z drogówki dokonują kontroli stanu trzeźwości kierujących oraz testują na zawartość narkotyków.
Głównym celem działań „Alkohol i narkotyki” jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, a tym samym zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem. W ubiegłym roku na terenie naszego województwa doszło do 61 wypadków drogowych, w których sprawcami byli kierujący pod działaniem alkoholu. W tym czasie z lubelskich dróg wyeliminowaliśmy prawie 3500 kierujących znajdujących się pod działaniem alkoholu.
Dzisiaj należy liczyć się ze zwiększoną liczbą kontroli drogowych oraz większą liczbą policyjnych patroli, także tych w nieoznakowanych radiowozach.
Każdy kierowca, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Takie zachowanie, jest zachowaniem nieodpowiedzialnym i może rodzić poważne konsekwencje.
Pamiętajmy, że alkohol obniża koncentrację, spowalnia reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Tym samym uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabronione.
Konsekwencje kierowania pojazdem po alkoholu
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.
Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:
- grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł0 lub areszt do 30 dni;
- utrata prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat;
- 15 punktów karnych.
Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:
- grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat;
- zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
- świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł;
- jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są ciężko ranni trafi do więzienia na minimum 3 lata, a jeśli są zabici to trafi do więzienia na minimum 5 lat, i do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia (czyli do 16 lat w każdym z tych przypadków).
podkomisarz Kamil Karbowniczek