Dziś o godz. 10.00 w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego odbyła się narada służbowa kadry kierowniczej KWP w Lublinie. W naradzie udział wzięli: Zastępca Komendanta Głównego - inspektor Henryk Tokarski, Wojewoda Lubelski - Andrzej Kurowski, Wicemarszałek Województwa - Mirosław Złomaniec, Prokurator Okręgowy - Jerzy Krawczuk, Prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie - Kazimierz Postulski, Dyrektor Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - płk Antoni Paliwoda oraz wszyscy komendanci miejscy i powiatowi.
Naradę rozpoczął Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie inspektor Marek Hebda, poinformował zebranych, że naradzie służbowej towarzyszy wystawa karykatur kom. Sławomira Mikawoza - policjanta Laboratorium Kryminalistycznego. Następnie odbyła się uroczystość wręczenia 10 certyfikatów i odznak dla negocjatorów, którzy będą uczestniczyć w akcjach o charakterze kryzysowym np. porwania zakładników, zamachów samobójczych itp.. Z uwagi na to, że negocjatorzy nie mogą ujawniać swojej twarzy, ani też danych personalnych, uroczystość miała charakter zamknięty.
Następnie Komendant Hebda omówił realizację strategii działania KWP w Lublinie za rok 2003. Lubelska policja uzyskała wskaźnik wykrywalności przestępstw ogólnej 66,1 %, klasyfikujący nasze województwo na 6 miejscu w kraju. Wskaźnik zagrożenia przestępstwami w województwie lubelskim (na 100.000 mieszkańców) wyniósł w 2003 roku - 2.947,5, klasyfikując nasze województwo na 2 miejscu w kraju pod względem bezpieczeństwa.
Pozytywnym trendem jest też, spadek ilości wypadków drogowych o 402 tj. o 13,2 %, w tym zabitych o 19, tj. 5,5 %, rannych o 14,8% . Komendant Hebda podkreślił, że dołoży wszelkich starań, by wskaźniki te, a w szczególności ilość osób zabitych uległa znacznemu spadkowi.
Za niepokojący fakt uznał Komendant Hebda ilość ujawnionych tzw. spraw korupcyjnych. W tej kategorii nasze województwo znalazło się na jednym z ostatnich miejsc.
Nadal jesteśmy bezapelacyjnie przodującym województwem w zakresie ujawnionych przestępstw akcyzowych (około 40% tego rodzaju przestępstw jest ujawnianych na terenie naszego województwa) tj. 1681. Zabezpieczyliśmy też najwięcej towaru bez znaków skarbowych akcyzy.
Komendant Hebda podkreślił bardzo dobrą współpracę niemal wszystkich komend miejskich i powiatowych z samorządami lokalnymi.
Ponadto rozwija się współpraca międzynarodowa dzięki powołaniu Nieetatowego Zespołu do spraw Integracji Europejskiej i Kontaktów z Zagranicą. Zespół liczy 50 osób, którzy porozumiewają się w językach angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim i serbsko-chorwackim. Nawiązano bieżącą współpracę z milicją białoruską i ukraińską. Nasi policjanci uczestniczyli też w spotkaniach i sympozjach na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainie i Holandii oraz w szkoleniu menedżerskim organizowanym przez Sam Houston Univesitity w Huntsville.
Pracę lubelskiej policji pozytywnie ocenił inspektor Henryk Tokarski. Podpisany został także protokół pomiędzy Komendantem Wojewódzkim Policji w Lublinie, a Dyrektorem Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie dotyczący bieżącej współpracy i koordynacji działań.