Wczoraj w KWP w Lublinie przy ul. Narutowicza 73 odbyło się szkolenie członków powołanego Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie nieetatowego zespołu do spraw przygotowywania i koordynowania projektów współfinansowanych z funduszy pomocowych UE.
Powyższy Zespół złożony jest z grupy policjantów reprezentujących różne komórki organizacyjne KWP w Lublinie, którzy poza wiedzą i doświadczeniem dotyczącym codziennej pracy Policji, obeznani są z zagadnieniami dotyczącymi integracji europejskiej oraz możliwościami jakie niesie ona dla naszego regionu oraz Policji. Do zadań członków Zespołu należy m. in.: identyfikacja możliwości współfinansowania z funduszy pomocowych UE projektów związanych z realizacją zadań Policji województwa lubelskiego, kompletowanie dokumentacji, przygotowywanie wniosków aplikacyjnych, współpraca z instytucjami administracji rządowej i samorządowej oraz innymi podmiotami uczestniczącymi w procesie przygotowywania i realizacji projektów oraz pogłębianie i upowszechnianie wśród policjantów wiedzy dotyczącej możliwości i procedur pozyskiwania środków z funduszy pomocowych.
Do udziału w szkoleniu zaproszeni zostali ponadto przedstawiciele wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji województwa lubelskiego, na których już w niezbyt odległej przyszłości, spoczywać będzie obowiązek bezpośredniego uczestnictwa w przygotowywaniu i realizacji projektów o zasięgu lokalnym zgłoszonych do współfinansowania z funduszy strukturalnych. Należy tutaj wspomnieć o równie ważnym zadaniu spoczywającym na tychże policjantach czyli identyfikowaniu potrzeb społeczności lokalnych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego i współpracy z samorządami w celu kompleksowego przygotowywania programów rewitalizacji obszarów "zagrożonych", którego nieodłącznym aspektem jest zapewnianie bezpieczeństwa a do czego z całą pewnością przyczynić się mogą projekty zgłaszane przez Policję jak i te których bezpośrednimi wnioskodawcami są samorządy lokalne a Policja tylko jednym z partnerów je realizujących.
Pan dr Maciej Stanisław Zięba - p.o. Dyrektora Biura Integracji Europejskiej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego - pierwszy z prelegentów podzielił się z zebranymi głęboką wiedzą na temat 50 letniej historii wspólnot europejskich, celów jakie przyświecają kierunkom oddziaływania funduszy strukturalnych oraz dokumentów programowych dotyczących funkcjonowania funduszy strukturalnych w Polsce, co dało doskonałą podwalinę do dalszego rozpatrywania praktycznych możliwości związanych z jednym z tychże funduszy a pozostającym w największym zainteresowaniu lubelskiej Policji - Zintegrowanym Programem Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (w skrócie ZPORR).
Pan nadkom. Miłosz Mazur - Naczelnik Wydziału Funduszy Pomocowych Biura Logistyki Policji Komendy Głównej Policji, przedstawił zebranym informacje na temat dotychczasowych działań polskiej Policji współfinansowanych z funduszy przedakcesyjnych, wysokiej efektywności wykorzystywania tychże środków finansowych przez naszą instytucję oraz zidentyfikowanych przez ekspertów Komendy Głównej możliwości realizacji przez Policję projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Do najważniejszych z całą pewnością należy zaliczyć działania:
§ Infrastruktura Społeczeństwa Informacyjnego - zarówno w aspekcie tworzenia bezpiecznych i szybkich sieci teletransmisyjnych jak i zintegrowanych systemów wspomagania zarządzania (stanowisk wspomagania dowodzenia),
§ Rozwój Lokalny - zarówno w aspekcie zażegnywania problemów społecznych jak i podejmowania działań zmierzających do zapobieganiu trwałej peryferyzacji i marginalizacji obszarów wiejskich, obszarów podlegających restrukturyzacji oraz zdegradowanych miast i dzielnic miejskich, terenów poprzemysłowych i powojskowych.
Pan Tadeusz Bichta - p.o. Dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wspólnie z Panem Jarosławem Kowalczykiem - st. inspektorem Oddziału ds. Funduszy Strukturalnych tegoż Wydziału przedstawili zadania spoczywające na Urzędzie Wojewódzkim w związku z finansowaniem projektów w ramach funduszy strukturalnych oraz podzielili się niezmiernie cennymi spostrzeżeniami dotyczącymi praktycznych aspektów funkcjonowania funduszy.
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Pan Andrzej Danilkiewicz - koordynator ds. informatyzacji i społeczeństwa informacyjnego oraz Pan Artur Tomczyk - starszy specjalista ds. funduszy strukturalnych Departamentu Rozwoju Regionalnego poinformowali zebranych o roli Urzędu w procesie weryfikacji i koordynacji napływających wniosków aplikacyjnych oraz związanych z zadaniami Policji praktycznych aspektach wynikających ze ZPORR działań: Infrastruktura Społeczeństwa Informacyjnego i Rozwój Lokalny. O perspektywach Policji w działaniach związanych z tworzeniem infrastruktury społeczeństwa informacyjnego oraz światłowodową siecią teleinformatyczną PIONIER, będącą częścią projektu "InfoRegio - regionalna autostrada informacyjna", poinformował zebranych Pan dr Andrzej Bobyk - szef LubMan UMCS w Lublinie.
Na zakończenie szkolenia członkowie nieetatowego zespołu do spraw przygotowywania i koordynowania projektów współfinansowanych z funduszy pomocowych UE podzielili się z Kierownictwem Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz przedstawicielami komend miejskich i powiatowych województwa lubelskiego propozycjami kierunków działań inwestycyjnych Policji Garnizonu Lubelskiego powiązanych z funkcjonowaniem funduszy strukturalnych. Dotyczą one pojawiających się przed Policją możliwości internetowej komunikacji ze społeczeństwem, tworzenia zintegrowanych stanowisk wspomagania dowodzenia czy poprawy warunków lokalowych jednostek Policji w celu dostosowania ich do standardów i oczekiwań społecznych (w tym wymiana systemów ogrzewania na mniej zanieczyszczające środowisko). Bardzo silnie podnoszony był również aspekt współpracy Policji ze społecznościami lokalnymi (samorządami) w celu optymalnego wykorzystania potencjału naszej instytucji do realizacji celów funduszy strukturalnych a przez to poprawy warunków funkcjonowania społeczeństwa regionu lubelskiego (również w aspekcie bezpieczeństwa). W chwili obecnej rozpoczyna się etap identyfikowania konkretnych projektów możliwych do zrealizowania przez Policję Garnizonu Lubelskiego i "modelowania" w kierunku aktualnych oczekiwań społecznych.