Aktualności

Tragiczny finał poszukiwań 65-latka

Data publikacji 03.02.2024

Niestety tragicznie zakończyły się poszukiwania 65-latka z Poniatowej, którego wczoraj zaginięcie zgłosiła rodzina. Ciało mężczyzny zostało odnalezione na polach około kilometra od domu. Dokładna przyczyna jego zgonu znana będzie po przeprowadzeniu sekcji, jednak wstępnie ustalono, że śmierć mogła nastąpić z powodu wychłodzenia organizmu. Wyjaśniamy pod nadzorem prokuratury szczegółowe okoliczności tej tragedii.

Niestety tragicznie zakończyły się poszukiwania zaginionego 65-latka z Poniatowej. Wczoraj zaniepokojona rodzina mężczyzny, nie mając z nim kontaktu od kilku dni powiadomiła opolskich policjantów o jego zaginięciu. Po zgłoszeniu zaginięcia policjanci i strażacy rozpoczęli akcję poszukiwawczą.

W trakcie poszukiwań ciało mężczyzny zostało odnalezione na polach około kilometra od miejsca zamieszkania. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do śmierci 65-latka nie przyczyniły się osoby trzecie. Najprawdopodobniej zgon mógł nastąpić w wyniku wychłodzenia organizmu. Dokładna przyczyna śmierci znana będzie po przeprowadzeniu sekcji zwłok.

Teraz policjanci z Opola Lubelskiego pod nadzorem prokuratury wyjaśniają szczegółowe okoliczności tej tragedii.

Obecna pora roku i bardzo niskie temperatury na zewnątrz powodują, że wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osób bezdomnych, samotnych i w podeszłym wieku. Ale nie tylko, zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu.

Policjanci podejmują działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu wychłodzenia. Funkcjonariusze kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, m.in. klatki schodowe, piwnice budynków mieszkalnych, opuszczone budynki, a także ogródki działkowe. Współpracują także z instytucjami powołanymi do niesienia pomocy osobom bezdomnym i samotnym.

Nie przechodźmy obojętnie wobec osób, które potrzebują pomocy np. leżących w parkach czy na działkach. Często mylne jest przekonanie, że jedynym powodem takiego zachowania jest ich stan trzeźwości. Widząc osobę narażoną na wychłodzenie pomóżmy jej. Jeśli nie możemy pomóc sami, to bez wahania dzwońmy pod numery alarmowe 112 lub 997. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Zgłoszenia możemy również dokonać za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie wśród zagrożeń jest kategoria „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Wykorzystując KMZB prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących.

podkomisarz Kamil Karbowniczek

Powrót na górę strony