Aktualności

Podsumowanie akcji „Bezpieczny Maluch”

Data publikacji 01.02.2024

Przez cały ubiegły tydzień prowadziliśmy akcję „Bezpieczny Maluch”. Jej celem była kontrola kierujących przewożących dzieci do szkół, przedszkoli i żłobków. W efekcie przeprowadziliśmy blisko 2500 kontroli pojazdów oraz ujawniliśmy ponad 1400 wykroczeń, w tym ponad 500 dot. niekorzystania z pasów. Ujawniliśmy także 60 przypadków nieprawidłowego przewożenia dzieci.

policjantki podczas kontroli

Od 22 stycznia do 28 stycznia 2024 roku przeprowadziliśmy akcję pod nazwą „Bezpieczny Maluch”. Jej termin nie został wybrany przypadkowo, był to tydzień poprzedzający ferie zimowe, tak by w sytuacji ujawnienia nieprawidłowości kierujący mieli czas na uzupełnienie braków przed wyjazdami na odpoczynek zimowy. 

Funkcjonariusze drogówki kontrolowali kierujących pojazdami osobowymi w rejonach szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków.

policajntka przekzauje misia dziecku

W trakcie każdej kontroli policjanci sprawdzali czy dzieci podróżowały w fotelikach i czy były prawidłowo zapięte pasami bezpieczeństwa. Tego typu działania były doskonałą okazją, aby przypomnieć dorosłym, że do ich obowiązku należy dbanie o bezpieczeństwo dzieci podczas podróży. Dodatkowo policjanci sprawdzali stan trzeźwości kierujących.

W trakcie akcji policjanci przeprowadzili blisko 2500 kontroli pojazdów. Mundurowi ujawnili ponad 1400 wykroczeń, w tym ponad 500 to niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów. Ujawniliśmy także 60 przypadków przewożenie dzieci bez fotelików bezpieczeństwa. Łącznie policjanci wypisali 950 mandatów karnych. 400 wykroczeń zakończyło się pouczeniem, a w 72 przypadkach został sporządzony wniosek do sądu o ukaranie.

policjantka trzyma w ręku alcoblow

Przypominamy!

Dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu muszą jeździć w fotelikach bądź urządzeniach podtrzymujących.

Są jednak wyjątki od tej reguły:

  • obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania.
  • jeśli dziecko ma powyżej 135 centymetrów wzrostu, a ze względu na wagę i wzrost dziecka uniemożliwiony jest zakup fotelika, może ono podróżować z zapiętymi pasami na tylnym siedzeniu pasażera.
  • jeśli w samochodzie nie mieści się trzeci fotelik, a podróżuje troje dzieci, jedno może podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa bez fotelika lub podkładki, pod warunkiem, że ukończyło 3 lata;
  • dzieci mogą również podróżować bez fotelika taksówką, samochodem policji, straży miejskiej czy karetką.

Należy pamiętać, że fotelik na przednim siedzeniu nie może być odwrócony tyłem do kierunku jazdy gdy samochód wyposażony jest w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Trzeba ją najpierw wyłączyć. Przepisy nakładają również obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zainstalowanym zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującym w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

podkomisarz Kamil Karbowniczek

  • kolaż czterech zdjęć z policyjnej akcji na drogach
  • policjanci podczas kontroli drogowej
  • policjanci podczas kontroli drogowej
  • policjantka na drodze
  • policjanci podczas kontroli drogowej
  • policjanci podczas kontroli drogowej
Powrót na górę strony