Informacja z finału I edycji Ogólnopolskich zawodów dla policjantów - dzielnicowych " Dzielnicowy Roku"

Data publikacji 29.10.2003
Z inicjatywy Biura Prewencji Komendy Głównej Policji w 2003 roku po raz pierwszy zostały rozegrane Ogólnopolskie zawody dla policjantów dzielnicowych pod nazwą "Dzielnicowy Roku".
Ideą tego przedsięwzięcia było zarówno dostrzeżenie wśród rzeszy polskich policjantów bardzo licznej grupy zawodowej dzielnicowych, ukazania roli jaką pełnią w społeczeństwie w zakresie zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, a także kształtowania wśród obywateli pozytywnego wizerunku Policji.
W konkursie tym na poszczególnych jego etapach eliminacyjnych uczestniczyło ponad 9500 dzielnicowych ze wszystkich jednostek organizacyjnych Policji naszego kraju.
W dniach 23 - 24 października 2003 roku w Szkole Policji w Katowicach odbyły się finały zawodów, w których uczestniczyły reprezentacje szesnastu komend wojewódzkich Policji oraz komendy stołecznej Policji.
Prawo reprezentowania poszczególnych komend Policji w zmaganiach finałowych wywalczyli najlepsi dzielnicowi wyłonieni w eliminacjach powiatowych, a następnie w eliminacjach wojewódzkich.
Ogółem w walce o tytuł "Dzielnicowego Roku" uczestniczyło 34 dzielnicowych z całego kraju. Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie reprezentowali:
sierż. sztab. Daniel Jakubas - dzielnicowy z Posterunku Policji w Sernikach KPP w Lubartowie
st. post. Janusz Sawczuk - dzielnicowy z II Komisariatu Policji w Lublinie KMP Lublin.
Zgodnie z regulaminem zawodów w ramach konkursu finałowego zostało rozegranych pięć konkurencji, a mianowicie:
- test z wiedzy - składający się z 60 pytań - rozwiązywany w czasie 60 minut, - opracowanie planu rozwiązania sytuacji problemowej w rejonie służbowym dzielnicowego, - symulacja przyjęcia interesanta w punkcie przyjęć obywateli, - symulacja interwencji policyjnej, - strzelanie z broni służbowej - do tarcz z odległości 25m, a następnie 30 m, po przebiegnięciu toru przeszkód długości 100 metrów - w limicie czasu do 90 sekund.
Bardzo dobre przygotowanie zawodników - dzielnicowych sprawiło, iż rywalizacja była prowadzona na równym wysokim poziomie. Wyniki uzyskiwane w poszczególnych konkurencjach powodowały ciągłe zmiany w klasyfikacji ogólnej konkursu. W takiej atmosferze niepewności i nadziei poszczególnych zawodników w czasie trwania zawodów zmaganiom towarzyszyły duże emocje zawodników oraz zainteresowanie osób towarzyszących reprezentacjom, a także obserwatorów zawodów.
Szczególnie dużych emocji dostarczył występ reprezentacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, która po trudnym początku w każdej następnej konkurencji uzyskiwała coraz lepsze wyniki, lokując się coraz wyżej w klasyfikacji ogólnej zawodów. Uwieńczeniem ich trudu w pierwszym dniu zawodów było zajęcie w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej III miejsca w symulacji interwencji policyjnej ( sierż. sztab. Daniel Jakubas uzyskał 31 punktów, natomiast st. post. Janusz Sawczuk uzyskał 20 punktów na 34 możliwych).
W drugim dniu zawodów rozegrano tylko jedną konkurencję - strzelanie po pokonaniu toru przeszkód. W tej konkurencji wbrew wszelkim rokowaniom zdecydowanie tryumfowali policjanci z Lublina, którzy zdecydowanie pokonali biorących udział w zawodach instruktorów strzelectwa.
I miejsce zajął st. post. Janusz Sawczuk, który wykonał strzelanie bezbłędnie w najlepszym czasie 57 sekund. Natomiast sierż. sztab. Daniel Jakubas zajął V miejsce, oddając 11 trafnych strzałów (na 12 możliwych) w czasie 54 sekund. Ogólnie w tej konkurencji reprezentacja KWP w Lublinie została sklasyfikowana bezapelacyjnie na I miejscu.
Ostatecznie w klasyfikacji indywidualnej zawodów: I miejsce i tytuł "Dzielnicowego Roku" zdobył sierż. Zbigniew Masiak z KWP w Olsztynie - z ogólną liczbą 141 punktów, st. post. Janusz Sawczuk zajął XI miejsce - uzyskując 103 punkty, natomiast sierż. sztab. Daniel Jakubas po uzyskaniu 90 punktów uplasował się na XVIII miejscu.
Wyniki indywidualne dzielnicowych spowodowały, iż w rankingu komend wojewódzkich Policji: - I miejsce zajął KWP Olsztyn - 256 punktów, - II miejsce KWP Białystok - 253 punktów, - III miejsce KWP Kielce - 228 punktów, - IV miejsce KWP Katowice - 213 punktów, - KWP w Lublinie została sklasyfikowana na V miejscu (z ogólna liczbą punktów 193).
Zwycięzcy poszczególnych konkurencji zostali uhonorowani pucharami ufundowanymi przez Komendanta Szkoły Policji w Katowicach, natomiast zawodnicy którzy w klasyfikacji indywidualnej zawodów zajęli miejsca od I do XX zostali wyróżnieni nagrodami finansowymi ufundowanymi przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przez Komendanta Głównego Policji, a także wartościowymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez wojewodę śląskiego, prezydentów i burmistrzów miast itd.