Aktualności

Dzień otwarty w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie!

Data publikacji 16.11.2023

Pokaz sprzętu policyjnych kontrterrorystów, mundurowych z Oddziałów Prewencji, Ruchu Drogowego czy Laboratorium Kryminalistycznego, pokaz taktyk interwencji czy też tresury psa bojowego to atrakcje, które przygotowaliśmy dziś podczas Dni Otwartych w KWP w Lublinie. Uczniowie mogli przymierzyć sprzęt wykorzystywany podczas interwencji, zobaczyć jak zabezpieczamy ślady na miejscu zdarzenia, czy porozmawiać z policjantami na temat ich zadań w służbie.

Film Film "Dzień otwarty w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie!"

Pobierz plik Film "Dzień otwarty w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie!" (format mp4 - rozmiar 40.47 MB)

To już trzecie w tym roku Dni Otwarte zorganizowane w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Tak jak poprzednio, również i dziś przyciągnęły spore rzesze młodych ludzi, którzy chcieli dowiedzieć się i zobaczyć, jak wygląda „od kuchni” nasza służba. W przedsięwzięcie włączyła się również Komenda Miejska Policji w Lublinie.

W pierwszym planie zdjęcia widzimy uczennice z kalsy policyjnej. W głębi zdjęcia oznakowany radiowóz.

Przygotowaliśmy dla młodzieży wiele ciekawych i niezapomnianych atrakcji. Pokazaliśmy nie tylko pojazdy i sprzęt, którym posługują się funkcjonariusze różnych pionów i wydziałów w codziennej służbie. Każdy chętny mógł wziąć udział w wielu przygotowanych pokazach, lub osobiście przymierzyć specjalistyczne umundurowanie wykorzystywane podczas interwencji.

Przewodnik psa prezentuje zwiedzającym psa służbowego

Uczniowie mogli zobaczyć przygotowany pokaz technik i taktyk interwencji policyjnych oraz prezentację pierwszej pomocy przedmedycznej i resuscytacji. Chętni mogli wziąć udział w udzielaniu pierwszej pomocy przy wykorzystaniu fantoma.

Policjanci prezentują uczniom techniki interwencji Policji

Na stanowisku przygotowanym przez policjantów Laboratorium Kryminalistycznego uczniowie mogli zobaczyć jak zabezpieczamy ślady na miejscu zdarzenia, jak pobiera się odciski linii papilarnych. Każdy chętny mógł sobie sporządzić pamiątkową kartę daktyloskopijną. Przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń policjanci pokazali metody sprawdzania autentyczności dokumentów oraz banknotów.

Specjaliści z policyjnego laboratorium prezentują sposoby sprawdzenia autentyczności dokumentów.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego pokazali młodym ludziom urządzenia do badania stanu trzeźwości, obecności narkotyków w organizmie czy ręczny miernik prędkości. Na zewnątrz uczniowie mogli usiąść za kierownicę radiowozów i obejrzeć ich wyposażenie. Przygotowano również pokaz radiowozu APRD, który wykorzystywany jest do obsługi wypadków drogowych. Policjanci pokazali również jak wykonuje się pomiar kołem pomiarowym podczas obsługi zdarzeń drogowych.

Funkcjonariusze demonstrują działanie urządzenia do badania stanu trzeźwości

Dużo uwagi przykuli wśród odwiedzających nasi kontrterroryści, którzy zajmują się zatrzymywaniem najgroźniejszych przestępców. Dziś na żywo zaprezentowali gościom swoje specjalistyczne wyposażenie. Pokazali i omówili działanie sprzętu i uzbrojenia, którym dysponują podczas prowadzenia swoich niebezpiecznych akcji. Był pokaz robota pirotechnicznego, specjalistycznych pojazdów wyposażonych w sprzęt do działań minersko-pirotechnicznych. Niektórzy mogli osobiście wczuć się w rolę pirotechnika zakładając dosyć ciężki i niewygodny kombinezon służący w działaniach związanych z neutralizacją niebezpiecznych materiałów. Wiele emocji wzbudził również pokaz tresury psa bojowego o imieniu Benji, który posłusznie wykonywał wszystkie polecenia swojego przewodnika-kontrterrorysty.

Przewodni psa słuzbowego udziala pokazu tresury psa o imieniu Benji

Swój sprzęt zaprezentowali również funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie. Młodzież miała okazję zobaczyć m.in. automatyczną wyrzutnię granatów, kamery termowizyjne, ruchome stanowisko dowodzenia. Policjanci pokazali również jak działa armatka wodna Tajfun, wykorzystywana podczas zabezpieczeń największych meczów piłkarskich.

Wspólne zdjęcie zwiedzających z policjantami

Młodzi ludzie dowiedzieli się jak wygląda ścieżka kariery funkcjonariusza i jakie predyspozycje decydują o wstąpieniu do konkretnego pionu. Przygotowaliśmy również ulotki informacyjne, gdyby uczniowie chcieli w przyszłości spróbować swoich sił i spełnić marzenia wstępując w nasze szeregi.
 

kom. Anna Kamola

 • Policjant prezentuje zwiedzającym broń służbową.
 • Przewodnik z psem o imieniu Benji.
 • Wspólne zdjęcie zwiedzających z policjantami.
 • Policjanci z Laboratorium Kryminalistycznego prezentują sposoby zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa.
 • Oznakowane radiowozy prezentowane na placu Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
 • Służbowy pies o imieniu Borys.
 • Policjant przedstawia działanie armatki wodnej.
 • Policjanci pokazują techniki obezwładniania przestępcy.
 • Stoisko na którym pracownicy cywilni Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie prezentują wyposażenie jakie było w milicji.
 • Policyjne oznakowane radiowozy na placu Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
 • Klasy mundurowe przed Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie.
 • Na zdjęciu widzimy młodzież oglądającą oznakowane radiowozy policji.
Powrót na górę strony