Aktualności

Lubelskie Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Data publikacji 11.11.2023

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w Lublinie od uroczystej sesji Rady Miasta Lublin. Następnie w Archikatedrze Lubelskiej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Oficjalne uroczystości odbyły się na Placu Litewskim, na który wszyscy uczestnicy przemaszerowali w asyście orkiestry wojskowej. Lubelskich policjantów reprezentował Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Artur Bielecki oraz Komendant Miejski Policji w Lublinie mł. insp. Tomasz Gil.

W całym kraju odbywają się dzisiaj obchody Święta Niepodległości. W Lublinie rozpoczęto je od uroczystej sesji Rady Miasta Lublin, a następnie w Archikatedrze Lubelskiej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Oficjalne uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbyły się na Placu Litewskim.

Udział w obchodach 105. rocznicy odzyskania przez Państwo Polskie Niepodległości wzięła także Lubelska Policja. Lubelski garnizon Policji reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki oraz Komendant Miejski Policji w Lublinie mł.insp. Tomasz Gil.

Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim.

Narodowe Święto Niepodległości jest przywołaniem jednej z najważniejszych rocznic w dziejach Polski. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach niewoli, Rzeczypospolita powróciła na mapę Europy i świata. Towarzyszył temu entuzjazm Narodu, gotowego do ponoszenia wyrzeczeń dla odbudowy własnego państwa. Pracy było wiele. Trzeba było podnieść Ojczyznę ze zniszczeń I wojny światowej, zjednoczyć części kraju od wielu lat eksploatowane w trzech różnych zaborach oraz zbudować struktury nowoczesnego, demokratycznego państwa. Święto 11 Listopada stanowi symbol zwycięstwa oraz odrodzenia Ojczyzny i Narodu.

młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska

Powrót na górę strony