Aktualności

Telefon za okazyjną cenę w sieci – uważaj, to może być oszustwo

Data publikacji 05.11.2023

Oszuści nie odpuszczają. Tym razem ofiarą oszustwa padł 21-latek z gminy Chodel, który myślał, że trafił na super okazję przy zakupie telefonu. Przekonany o kupnie iPhona od razu wpłacił całość kwoty. Wówczas kontakt ze sprzedającą się urwał. W ten sposób młody mężczyzna stracił 1700 zł.

Do Komisariatu Policji w Poniatowej zgłosił się 21-latek z gminy Chodel, który złożył zawiadomienie o oszustwie podczas zakupu telefonu przez Internet. 21-latek chcąc kupić telefon komórkowy znalazł na portalu społecznościowym ogłoszenie o sprzedaży iPhona za 1700 złotych.

Pokrzywdzony za pośrednictwem komunikatora nawiązał kontakt ze sprzedającą, a następnie dokonał płatności całości kwoty przelewem BLIK. Po tym kontakt ze sprzedającą się urwał, a zakupiony przez niego telefon nie dotarł. Wówczas 21-latek zrozumiał, że został oszukany i złożył zawiadomienie na Policję.

Pamiętajmy, że schemat działania internetowych oszustów jest zwykle bardzo podobny. Poprzez ogłoszenia w sieci oferują na sprzedaż różne towary bądź usługi po bardzo atrakcyjnej cenie. Po dokonaniu przez kupującego wpłaty na podane konto bankowe, wszelki kontakt ze sprzedającym nagle się urywa. Oszukany nie ma więc ani pieniędzy, ani towaru za który zapłacił.

Dlatego kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na „odbiór osobisty” lub wybrać opcję płatności „za pobraniem”. Jeżeli u sprzedającego nie ma takiej opcji, niech to już wzbudzi nasze wątpliwości.

komisarz Sabina Piłat-Kozieł

Powrót na górę strony