Aktualności

Kierował pod wpływem alkoholu i narkotyków

Data publikacji 20.10.2023

Zarzut kierowania pojazdem pomimo zakazu oraz w stanie nietrzeźwości i pod wpływem środków odurzających usłyszał 21-latek z gminy Wojciechów. Mężczyzna kierował Audi w m. Niezabitów mając ponad pół promila alkoholu w organizmie. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

W środę w miejscowości Niezabitów funkcjonariusze opolskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Audi. Od mężczyzny czuć było woń alkoholu i marihuany.

Po sprawdzeniu stanu trzeźwości kierowcy okazało się, że miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Ponadto funkcjonariusze poddali kierującego również badaniu na zawartość narkotyków. Okazało się, że mężczyzna nie tylko jest nietrzeźwy, ale również pod działaniem środka odurzającego. Od kierującego pobrana została krew do dalszej weryfikacji.

Po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się również, że mężczyzna posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i nie posiada uprawnień do kierowania.

Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Wczoraj 21-latek usłyszał dwa zarzuty, kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz pod wpływem środków odurzających, jak również naruszenie sądowego zakazu kierowania pojazdami.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Natomiast za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W związku z nowelizacją kodeksu karnego z dniem 1 października b.r. nowe przepisy zaostrzają kary m.in. dla pijanych kierowców. Dzięki zmianom, wobec recydywistów nie będzie można orzec kar o charakterze wolnościowym – będzie im grozić wyłącznie kara pozbawienia wolności.  Dotychczas niektórzy kierowcy próbowali tłumaczyć się, że wypili alkohol po wypadku. Takie zachowania nie będą bezkarne. Nowe regulacje przewidują również identyczne sankcje dla prowadzącego pojazd, który pił alkohol po wypadku, a przed zbadaniem przez policję

aspirant Katarzyna Bigos

Powrót na górę strony