Aktualności

„Samolot 2023” - ćwiczenia z udziałem służb ratowniczych

Data publikacji 03.10.2023

Na terenie Portu Lotniczego Lublin awaryjnie ląduje statek powietrzny. Dochodzi do pożaru silnika i rozszczelnienia zbiornika z niebezpiecznym kwasem. Załoga jest w niebezpieczeństwie. Rozpoczyna się akcja ratownicza z udziałem służb. To na szczęście tylko scenariusz ćwiczeń „Samolot 2023”, których celem było sprawdzenie poziomu przygotowania do prowadzenia działań służb w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia.

Początek formula

Dół formularza

Początek formularza

Dół formularza

Groźna kolicja w KluczkwowicachSamaolot wojskowy Casa.

Kapitan samolotu Casa zgłasza do wieży kontroli lotów w Porcie Lotniczym Lublin awarię podwozia oraz problemy z silnikiem. Prosi o pozwolenie na awaryjne lądowanie. Z przekazanych informacji wynika, że na pokładzie statku powietrznego znajduje się 10 osób. Ponadto przewożony jest ładunek w postaci 100 l kwasu siarkowego oraz amunicja.

W pewnym momencie dochodzi do pożaru silnika oraz rozszczelnienia pojemnika z niebezpiecznym kwasem. Część osób z przedziału ładunkowego wydostaje się o własnych siłach, pozostali nie są w stanie samodzielnie opuścić pokładu.

Na płycie lotniska widzimy dwóch policyjnych pirotechików, radiowóz, wóz strażacki oraz samolot wojskowy.

Do działań przestępuje Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza i Dyżurny Operacyjny Portu Lotniczego.  W porcie lotniczym ogłoszono alarm. Zaalarmowane służby przybywają na miejsce: straż pożarna, straż graniczna, policja, pogotowie. Rozpoczyna się akcja ratownicza i działania gaśnicze. Do działań wkraczają również policyjny kontrterroryści, którzy neutralizują niebezpieczny ładunek.

Policjanci dbają o bezpieczeństwo przy porcie lotniczym.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń, które miały na celu sprawdzenie umiejętności skoordynowania działań służb w sytuacji realnego zagrożenia.

W pierwszym planie zdjęcia robot pirotechniczny Straży Granicznej. W drugim planie wojskowy samolot typu Casa.

Organizatorem przedsięwzięcia był Port Lotniczy Lublin wspólnie z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Uczestnikami były jednostki ratowniczo-gaśnicze z województwa lubelskiego, Komenda Miejska PSP w Lublinie, Komenda Powiatowa PSP w Świdniku, sztaby zarządzania kryzysowego wojewody lubelskiego i starosty świdnickiego, Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, Komenda Powiatowa Policji w Świdniku, straż graniczna, służba celna i pogotowie ratunkowe.

Funkcjonariusz Straży Granicznej ubrany w stróch ochronny sprawdza pokład samolotu Casa.

Na potrzeby ćwiczeń, by symulację jak najbardziej zbliżyć do warunków realnych, udostępniony został samolot Casa z 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa transportowego, który symulował samolot po awaryjnym lądowaniu.

 

kom. Anna Kamola

  • Funkcjonariusze Straży Pożarnej wynoszą rannych z samolotu.
  • Robot podejmuje atrapę bomby.
  • Robot pirotechniczny umieszcza atrapę bomby w pojemniku do przewozu substancji niebezpiecznych i wybuchowych.
  • W pierwszym planie zdjęcia widzimy policyjny pojazd do przewozu pojemnika z substancjami niebezpiecznymi i wybuchowymi. W drugim planie zdjęcia wojskowy samolot Casa.
  • Obserwatorzy ćwiczeń na lotnisku.
  • Funkcjonariusz Straż Granicznej ubrany w strój ochronny.
Powrót na górę strony