Aktualności

Warsztaty szkoleniowe dla funkcjonariuszy

Data publikacji 01.10.2023

W minionym tygodniu odbyły się podwójne warsztaty szkoleniowe realizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie. Pierwsze zostały zorganizowane w ramach projektu "Narkotyki pod kontrolą – zwiększenie zdolności europejskich organów ścigania do walki z przestępczością narkotykową". Natomiast drugie w ramach projektu „Mienie pod ochroną – zwiększenie międzynarodowej współpracy organów ścigania w walce z przestępczością przeciwko mieniu”. Warsztaty dofinansowane są z Programu Komisji Europejskiej Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

W dniach 25 - 30 września 2023 roku w Warszawie odbyły się warsztaty szkoleniowe realizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie w ramach projektu "Narkotyki pod kontrolą – zwiększenie zdolności europejskich organów ścigania do walki z przestępczością narkotykową" dofinansowanego z Programu Komisji Europejskiej Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Policja).  

W wydarzeniu udział wzięli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej a także policjanci z Bułgarii, Estonii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec i Rumunii. Warsztaty służą wymianie wiedzy i doświadczeń w celu wypracowania najlepszych praktyk w zakresie ścigania przestępczości narkotykowej.

W trakcie warsztatów, uczestnicy odbyli również wizyty studyjne do Narodowego Instytutu Leków w Warszawie oraz Instytutu Medycyny Pracy im. Noefera w Łodzi podczas których zapoznali się ze specyfiką nowych substancji psychoaktywnych, sposobami ich pozyskiwania z produktów ogólnie dostępnych i możliwościami technicznymi laboratoriów badających te substancje.

 

Z kolei w dniu 26 – 29 września 2023 roku odbyło się szkolenie z taktyki i techniki przesłuchań metodą FBI. W szkoleniu uczestniczyli policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, a także funkcjonariusze z Estonii i Malty. W trakcie trzydniowego szkolenia uczestnicy zapoznali się m.in. z metodami planowania i przygotowania przesłuchania, podstawami komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, kontroli przebiegu interakcji, umiejętnością słuchania i obserwowania, analizą behawioralną – symptomy szczerości i nieszczerości oraz mechanizmami wykorzystywanymi w przesłuchaniach.

 

Jest to pierwsze z cyklu trzech szkoleń. W kolejnych szkoleniach udział wezmą policjanci z Komend Wojewódzkich Policji w Białymstoku i Rzeszowie oraz funkcjonariusze z Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Ukrainy.

 

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Mienie pod ochroną – zwiększenie międzynarodowej współpracy organów ścigania w walce z przestępczością przeciwko mieniu” dofinansowanego z  Programu Komisji Europejskiej Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Policja).

 

aspirant Kamil Karbowniczek

Powrót na górę strony