Aktualności

Oszukali seniorów w czterech województwach na ponad 400 000 zł - zatrzymali ich kryminalni z Puław

Data publikacji 30.09.2023

Kryminalni z Puław przy wsparciu kryminalnych z KWP w Lublinie zatrzymali troje oszustów, którzy podając się za pracowników poczty, a następnie policjantów wyłudzili od seniorów ponad 400 tysięcy złotych, wmawiając im, że ich pieniądze są zagrożone. 42-latek, 50-latek oraz 20-latka działali na terenie czterech województw. Zostali już tymczasowo aresztowani przez sąd.

Film Pulawy.mp4

Pobierz plik Pulawy.mp4 (format mp4 - rozmiar 20.56 MB)

Na początku września puławscy policjanci zostali powiadomieni o oszustwach dokonanych na mieszkankach Puław. We wszystkich przypadkach kobiety odbierały telefony od rzekomego pracownika poczty, który wypytywał je gdzie mieszkają, tłumacząc to błędem w adresie na przesyłce i bez problemu uzyskiwał od swoich rozmówczyń ich faktyczny adres zamieszkania. Następnie dzwoniła osoba, która przedstawiała się jako funkcjonariusz Policji, informując, że trwa akcja oszustów i pieniądze seniorek są zagrożone gdyż podały swoje adresy oszustowi, przedstawiającemu się wcześniej jako pracownik poczty. Aby zabezpieczyć pieniądze, fałszywi funkcjonariusze polecali schować posiadaną w domu gotówkę – do lodówki, przy ogrodzeniu posesji, na wycieraczce przed drzwiami, a nawet zostawić w koszu na śmieci.

Po pieniądze mieli się zgłosić policjanci, którzy po zakończeniu akcji wymierzonej w oszustów mieli zwrócić je właścicielkom. Byli tak przekonywujący, że wszystkie kobiety uwierzyły i wykonały polecenia, przekazując przestępcom gotówkę, od 17 tysięcy do nawet 50 tysięcy złotych! Kiedy po kilku godzinach nikt nie skontaktował się z seniorkami, a tym bardziej nie oddał im gotówki, zorientowały się, że padły ofiarą oszustów i powiadomiły Policję.

policjanci prowadzą zatrzymanego mężczyznę

Sprawą oszustw zajęli się kryminalni z puławskiej komendy, wspierani przez policjantów z KWP w Lublinie. Ich zaangażowanie i determinacja doprowadziły do ustalenia i zatrzymania trzech osób – 20-latki z Poznania oraz 42-latka i 50-latka z Warszawy. Wszyscy zatrzymani trafili do policyjnego aresztu w Puławach. Kolejne czynności prowadzone przez funkcjonariuszy dochodzeniowo – śledczych i kryminalnych doprowadziły do ustalenia, że oszuści, którzy działali na terenie Puław, oszukiwali też seniorów z trzech innych województw – podlaskiego, wielkopolskiego i śląskiego. W sumie łupem przestępców padło ponad 400 tysięcy złotych wyłudzonych od mieszkańców m.in Białegostoku, Kalisza, Radomia i Puław.

Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa, a 50-latek dodatkowo w warunkach tzw. recydywy co oznacza, że był już karany za podobne przestępstwa i odbywał z tego tytułu karę pozbawienia wolności więc w jego przypadku zagrożenie karą jest większe.

policjanci prowadzą zatrzymanego mężczyznę

Puławski sąd przychylił się do wniosków policjantów oraz prokuratora i zastosował wobec trojga zatrzymanych środek zapobiegawczy. Co najmniej trzy najbliże miesiące kobieta oraz dwaj mężczyźni spędzą w areszcie tymczasowym.

Kolejny raz apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za funkcjonariuszy różnych służb lub proponującymi świadczenie usług finansowych lub bankowych. Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych tajnych akcjach i nie angażują do nich osób postronnych. Tym bardziej, ostrożność należy zachować wtedy, gdy osoby podające się za przedstawicieli służb czy placówek pocztowych, proszą o wykonanie przelewów, czy też przekazanie gotówki. W takich przypadkach należy natychmiast powiadamiać Policję.

komisarz Ewa Rejn - Kozak

 

Nagranie audio Oszustwo_Pulawy.mp3

Pobierz plik Oszustwo_Pulawy.mp3 (format mp3 - rozmiar 3.79 MB)

Powrót na górę strony