Aktualności

Oszustwo “na znajomego z Facebooka”. Nie podawaj kodu BLIK!

Data publikacji 10.09.2023

Kolejne dwie osoby padły ofiarą oszustwa internetowego “na znajomego z Facebooka”. Mieszkańcy powiatu opolskiego stracili po 800 zł. Dlatego zanim przekażesz komukolwiek kod BLIK, upewnij się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się oszust. Pożyczając pieniądze warto osobiście zadzwonić i potwierdzić tożsamość znajomego, czy faktycznie potrzebuje Twojej pomocy.

Opolscy policjanci pod koniec minionego tygodnia otrzymali dwa kolejne zgłoszenia dotyczące dokonania oszustwa metodą "na BLIK". 36-latek z gminy Poniatowa oraz 49-latek z gminy Opole Lubelskie stracili w ten sposób po 800 złotych. Schemat działania sprawcy był taki samy. Podszywający sie pod znajomego z Facebooka sprawca poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem do szybkiej płatności, czyli kodem BLIK.

Oszustwo metodą "na BLIK" polega na włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościowym oraz proszeniu za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Powodów sugerujących pomoc znajomemu będącemu w potrzebie może być wiele – niewielka pożyczka, zagubiony portfel, chwilowy brak wystarczającej kwoty na opłacenia zakupów.

Niestety po podaniu kodu BLIK oszust natychmias wypłaca pieniądze w bankomacie i często prosi o kolejne kody sugerując np. bład transakcji. Dlatego też, zanim zatwierdzimy transakcję warto telefonicznie potwierdzić tożsamość osoby, która wysyła do nas wiadomość z prośbą o pożyczkę. Zyskamy wówczas pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu, a nie oszustowi przekazujemy pieniądze. W takich sytuacjach nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem.

Pamiętajmy, że konsekwencją nierozważnego udostępnienia kodu BLIK jest utrata pieniędzy z konta.

komisarz Sabina Piłat-Kozieł

Powrót na górę strony