Aktualności

Sara i jej przewodnik najlepsi w lubelskim garnizonie

Data publikacji 06.09.2023

Asp. szt. Sławomir Maciąg z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku oraz jego czworonożna podopieczna Sara wygrali wojewódzkie eliminacje do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji. W zawodach brało udział 15 przewodników z psami służbowymi. Ta para okazała się być najlepsza we wszystkich konkurencjach. To właśnie oni będą reprezentować garnizon lubelski w ogólnopolskim finale.

Wczoraj  na terenie obiektów Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie przy ul. Tyszowieckiej odbyły się wojewódzkie eliminacje do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji. Celem ich było wyłonienie reprezentacji najlepszych przewodników psów służbowych garnizonu lubelskiego do udziału w finale. W eliminacjach udział wzięło 15 przewodników z psami służbowymi. Konkurs rozpoczął się od testu z zakresu wiedzy zawodowej. Kolejna konkurencja sprawdzała posłuszeństwo psów, a także ich umiejętności na torze przeszkód.

policyjny pies pokonuje przeszkody

Pomoc czworonożnych funkcjonariuszy jest niezbędna w skutecznej pracy Policji. To właśnie oni potrafią tropić i wskazać drogę ucieczki sprawcy przestępstwa lub miejsce jego ukrycia. Ze swoimi przewodnikami patrolują ulice, dbają o bezpieczeństwo na imprezach masowych. Uczestniczą w konwojach policyjnych, potrafią obezwładnić najgroźniejszego przestępcę, a także odnajdują zaginionych.

pies policyjny

W garnizonie lubelskim służbę pełni blisko 40 czworonożnych funkcjonariuszy. Najliczniejszą grupę stanowią owczarki patrolowo-tropiące, które wykorzystywane są do zabezpieczeń imprez masowych, poszukiwań osób zaginionych czy też tropienia śladów ludzi na miejscu zdarzeń. Ponadto w garnizonie lubelskim służbę pełnią psy wykorzystywane do wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych czy też zapachów ludzkich zwłok. 

psy policyjne wraz z przewodnikami

Najlepszym przewodnikiem psa okazał się funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku asp. szt. Sławomir Maciąg wraz ze swoją czworonożną podopieczną Sarą.

zwycięzca wojewódzkich eliminacji policjant wraz z psem służbowym

Drugie miejsce zajął asp. szt. Grzegorz Kura. Trzecie miejsce należało do asp. szt. Artura Jankowskiego. Obaj funkcjonariusze są z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

zwycięzscy policjanci wraz z psami słuzbowymi

Laureaci konkursu otrzymali puchary, które ufundował Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinsp. Artur Bielecki. Nagrody rzeczowe zakupił Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów woj. Lubelskiego i Zarząd Terenowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Zwycięzcom nagrody uroczyście wręczyła nadkom. Dorota Gil - Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Lublinie.

Przewodnicy psów służbowych, którzy zajęli miejsca I i II w dniach 18 – 22 września 2023 r. będą reprezentować Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie w finale XX Kynologicznych Mistrzostwach Policji w Sułkowicach.

młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska

Deskrypcja filmu zmagania czworonożnych funkcjonariuszy.

Film Zobacz zmagania czworonożnych funkcjonariuszy.

Pobierz plik Zobacz zmagania czworonożnych funkcjonariuszy. (format mp4 - rozmiar 46.04 MB)

 

Powrót na górę strony