Aktualności

Rozpoczęliśmy akcję „Bezpieczna droga do szkoły” i podsumowaliśmy wakacje na Lubelszczyźnie

Data publikacji 04.09.2023

Pierwszego dnia roku szkolnego rozpoczęliśmy akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie kierowcom o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych, a także edukacja dzieci, rodziców, opiekunów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podsumowaliśmy również minione wakacje.

Spotkanie policjantów z dziennikarzami przy Szkole Podstawowej numer 21 w Lublinie

Dzisiaj pierwszego dnia roku szkolnego podsumowaliśmy minione już wakacje, w tym ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na Lubelszczyźnie. W okresie wakacyjnym odnotowaliśmy 206 wypadków, w wyniku których 31 osób poniosło śmierć. Obrażenia w wypadkach odniosło 222 osoby.  W ubiegłoroczne wakacje 2022, doszło do 224 wypadków, w których zginęło 26 osób, a 241 zostało rannych. 

Napis policja na radiowozie. W tle zdjęcia widzimy policjantów podszas służby na drodze.

W czasie wakacji w wodach na terenie naszego województwa utonęło 15 osób. To 2 ofiary wody mniej niż w roku ubiegłym (17). W tegorocznej  statystyce utonięć nie było dzieci. Główne przyczyny tragicznych w skutkach zdarzeń nad wodą to niezmiennie: alkohol, brawura, brak wyobraźni. W wielu wypadkach do tragicznego finału na szczęście nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów a także postronnych osób. Przypominamy, że kolejny rok z rzędu mieliśmy wspólne patrole ze Strażą Pożarną na terenie akwenów. Do końca września w dalszym ciągu funkcjonować będą patrole rowerowe oraz Posterunek Wodny nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie.

Policjant reguluje ruchem.

Wczoraj zakończyliśmy działania bezpieczne wakacje, a już od dzisiaj przed nami nowe zadania. Od początku września droga do szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Zatem powinna być ona bezpieczna.

Policjantka rozdjae odblaski dzieciom w szkole.

W ramach akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły” prowadzone będą wzmożone kontrole w rejonie: szkół i placówek opiekuńczo - wychowawczych, parkingów przyległych, dróg dojazdowych i przejść dla pieszych, którymi poruszają się dzieci i młodzież szkolna. Akcja będzie prowadzona do 30 września 2023 r.

Policyjne patrole pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz w obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Policjantka tłumaczy dzieciom zasady bezpiecznego zachowania w drodze do szkoły.

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Dziweczynki pokazuja odblaski jakie dostały od policjantów.

„Bezpieczna droga do szkoły” to nie jedyny program kierowany do dzieci. To także akcje dotyczące przeciwdziałania zjawisku uzależnień zarówno od narkotyków jak i dopalaczy, to również działania, które głównie ukierunkowane są na zapobieganie demoralizacji i popełnianiu czynów karalnych przez osoby nieletnie. 

Dzieci pokazują odblaski na rękach.

nadkomisarz Andrzej Fijołek

Rzecznik Prasowy
Komendanta Wojewódzkiego Policji
w Lublinie

Powrót na górę strony