Aktualności

Oszukany na „amerykańską żołnierkę”

Data publikacji 19.08.2023

Ofiarą oszustki podającą się za amerykańską żołnierkę padł 27-latek. Mężczyzna po kilkudniowej internetowej znajomości uwierzył, że kobieta wysłała mu paczkę z czekiem na kwotę 215 tysięcy dolarów by przyjechać do Polski i zamieszkać razem z nim. Po drodze okazało się, że należy uregulować związane z jej przewozem opłaty. W ten sposób, zmanipulowany przez oszustkę stracił 14 tysięcy złotych! Po kontakcie z bankiem, zrozumiał, że został oszukany i powiadomił opolską policję.

Fałszywa amerykańska żołnierka odezwała się do mieszkańca powiatu opolskiego poprzez portal społecznościowy. Wkrótce pomiędzy znajomymi nawiązały się długie rozmowy. Kobieta zwierzała się 27 latkowi z różnych swoich zamierzeń i problemów.

Pisała, że planuje zamieszkać w Polsce razem z nim i nada mu paczkę dyplomatyczną z zawartością czeku na kwotę 215 tysięcy dolarów. Zmanipulowany mężczyzna podał jej swój adres mailowy i adres zamieszkania. W pewnym momencie otrzymał od niej informację, że paczka została nadana, jednak należy uiścić za nią jeszcze opłatę na granicy, o czym kobieta wcześniej nie wiedziała.

Mężczyzna otrzymał mailem numer konta do wpłaty. Następnie na wskazane konto przelał łącznie 14 tysięcy złotych. Po kontakcie z bankiem, gdzie chciał zaciągnąć kredyt na kolejne opłaty za paczkę, zorientował się, że został oszukany, a sprawę zgłosił na Policję.

Policyjni śledczy z opolskiej komendy zajęli się wyjaśnianiem sprawy.  Apelujemy o ostrożność w nawiązywaniu znajomości przez internet. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Tylko nasza czujność, ostrożność i dystans do otrzymywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszusta. W wirtualnym świecie łatwo jest stworzyć postać, która w rzeczywistości nie istnieje.

aspirant Katarzyna Bigos

 

Powrót na górę strony