Aktualności

Wracali z Juwenaliów na podwójnym gazie

Data publikacji 21.05.2023

W miniony piątek na ulicy Sidorskiej bialscy mundurowi zatrzymali dwoje młodych ludzi podróżujących hulajnogami. Obydwoje byli nietrzeźwi, co potwierdziło przeprowadzone badanie. 20-latek i jego 18-letnia znajoma tłumaczyli, że byli przekonani, że w Polsce nie jest to zabronione. Za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.

W piątek po godzinie 2.00 w nocy policjanci bialskiej prewencji zwrócili uwagę na dwie osoby podróżujące hulajnogami. Jechały one slalomem stwarzając zagrożenie zarówno sobie jak też innym uczestnikom ruchu. I choć obok znajdowała się ścieżka rowerowa młodzi ludzie podróżowali ulicą. Zjechali dopiero widząc mundurowych. Po zatrzymaniu młodych ludzi do kontroli drogowej mundurowi potwierdzili swoje przypuszczenia. Zarówno 20-latek jak też jego 18-letnia znajoma byli nietrzeźwi. W obydwu przypadkach urządzenie wykazało ponad promil alkoholu. W rozmowie z policjantami przyznali, że wracają z odbywających się juwenaliów i byli przekonani, że w Polsce nie jest to zabronione.

Teraz o dalszym losie zadecyduje sąd. Kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Przypominamy!

Jadąc na hulajnodze elektrycznej naszym obowiązkiem jest korzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni – TYLKO, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów – wtedy dopiero jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście pamiętamy o tym, że musimy ustępować pierwszeństwa PIESZYM i dostosować swoją prędkość do ICH prędkości.

Zabrania się:     

  •      kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
  •      przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  •      ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
  •      jazdy bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy.

komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla

 

Powrót na górę strony