Aktualności

Miał być wypadek córki i wybite zęby. Seniorka straciła 60 tysięcy złotych!

Data publikacji 30.04.2023

Oszustka podająca się za córkę zadzwoniła do 90-latki prosząc o pilną pomoc i przekazanie gotówki. Miała spowodować wypadek, w którym ranne zostały inne osoby. I choć seniorka nie rozpoznała głosu córki, ta wmawiała jej, że to przez "wybite zęby". Ostatecznie seniorka, by ratować córkę z opresji, 60 tysięcy złotych przekazała"kurierowi". Pamiętaj. Jeśli kiedykolwiek przez telefon usłyszysz prośbę o pilną pomoc i przekazanie pieniędzy, to jest to najprawdopodobniej próba oszustwa!

Na numer stacjonarny 90-latki zadzwoniła kobieta, która rozpaczliwym głosem podała się za jej córkę i powiedziala, że spowodowała wypadek drogowy. Wskutek wypadku ranne są osoby. Aby nie trafić do więzienia, potrzebne są jej pieniądze do załatwienia całej sprawy.

Ponieważ seniorka nie rozpoznała w głosie swojej córki, oszustka przekonywała, że w tej chwili mówi inaczej, gdyż po wypadku ma wybite zęby. Aby pomóc „córce” , starsza pani przystała na prośbę i przekazanie pieniędzy. Po ich odbiór miał zgłosić się „kurier”. Tak też się stało. 90-latka przekazała mu 60 tysięcy złotych.

Jeszcze tego samego dnia seniorka dowiedziała się, że prawdziwa córka ma się dobrze i nie brała udziału w żadnym wypadku, zaś ona sama padła ofiarą wyrafinowanych oszustów. O tym co się stało, poinformowała policjantów.

Schemat oszustw metodą na wypadek jest zawsze taki sam. Osoba przez telefon udaje młodą osobę z rodziny niejednokrotnie płacząc do słuchawki i rozpaczając że stała się  tragedia. Najczęstsza historia to wypadek drogowy, który ta osoba miała spowodować i aby nie trafić do więzienia pilnie potrzebuje pieniędzy. W tej historii niejednokrotnie pojawia się drugi głos w słuchawce i podaje się  za policjanta lub prokuratora, który potwierdza historię o wypadku.

Pamiętaj!

Jeśli kiedykolwiek przez telefon usłyszysz prośbę o pilną pomoc i przekazanie pieniędzy, to jest to najprawdopodobniej próba oszustwa, dlatego:

  •  zachowaj spokój,
  •  zweryfikuj opisaną sytuację,
  • nie wykonuj bezmyślnie poleceń.

Ponownie przypominamy o spocie profilaktycznym i kampanii Lubelskiej Policji „Chroń swoje oszczędności, nie sponsoruj oszustów” dotyczącej oszustw popełnianych metodą na policjanta, wnuczka lub pracownika banku.

Deskrypcja filmu nie sponsoruj oszusta.

komisarz Anna Kamola

Film 68-197998_2_.mp4

Opis filmu: mężczyzna odwrócony tyłem

Pobierz plik 68-197998_2_.mp4 (format mp4 - rozmiar 34.86 MB)

Powrót na górę strony