Aktualności

Bezpieczna Majówka

Data publikacji 28.04.2023

Przed nami długi weekend majowy, podczas którego będziemy dbać o bezpieczeństwo na drogach i w miejscach publicznych. Jednak aby „majówka” była czasem udanego wypoczynku, warto pamiętać o kilku zasadach. Apelujemy do kierowców o wyobraźnię na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków, zaś do osób, które wyjeżdżają na dłużej – o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domów. Zróbmy wszystko, aby czas wolny był czasem bezpiecznym!

 policjant ruchu drogowego na drodze

Długi majowy weekend to czas związany z wyjazdami i odpoczynkiem poza domem. Czas wyjazdów i powrotów z majowego weekendu oznacza większy ruch na drogach oraz czasowe utrudnienia w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Jak co roku będziemy czuwać nad bezpieczeństwem na drogach naszego regionu.

  policyjna czapka na kokpicie radiowozu

Na trasach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli. Będziemy sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będziemy kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Dzięki wykorzystaniu takiego sprzętu policjantom nie umknie żaden pirat drogowy, który łamie przepisy.

 policjant na drodze

Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zanim rozpoczniemy aktywny wypoczynek poza domem:

Przygotuj się do jazdy

Każdy kierowca powinien pamiętać, że w dłuższą podróż powinien się odpowiednio przygotować do jazdy. Oprócz tego, że samochód powinien być w  sprawny,  to należy sprawdzić jeszcze stan oświetlenia, płynów eksploatacyjnych oraz ogumienia. Ruszając w długą trasę kierowca powinien pamiętać o odpoczynku. Długa jazda bywa bardzo męcząca, a zmęczenie wpływa niekorzystnie na koncentrację kierowców. Pamiętaj, nigdy nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu! Nieodpłatnie możemy zbadać swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji.

Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę za kierownicą! Bezpieczeństwo na drogach zależy w dużej mierze od tych, którzy się po nich poruszają.

Zabezpiecz swój dom

Wyjeżdżając na majówkę pamiętaj o zabezpieczeniu swojego domu/ mieszkania. Należy dobrze zamknąć drzwi i okna, garaże i bramy wjazdowe, okna piwniczne i inne pomieszczenia gospodarcze. Poinformuj sąsiada bądź inną zaufaną osobę o wyjeździe i poproś, żeby zaopiekował się  Twoim mieszkaniem, zebrał ulotki reklamowe z wycieraczki, bądź ze skrzynki pocztowej. Warto także pozostawić numer kontaktowy, aby można było w każdej chwili się z Tobą skontaktować. W domu nie zostawiaj wartościowych przedmiotów lub większej gotówki.

Wypoczywaj bezpiecznie

Podczas majówki spędzanej na świeżym powietrzu pamiętaj,  że zgodnie z polskim prawem obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Wyjątkiem są miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów oraz miejsca publiczne wyłączone z zakazu uchwałą rady gminy.

Wypoczywając nad wodą, zachowaj ostrożność podczas łowienia ryb, aby uniknąć nieplanowanej kąpieli.  Zwróć szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu.  Wypływając łódką, kajakiem, czy żaglówką, sprawdź ich stan techniczny, upewnij się, czy na wyposażeniu jednostki jest obowiązkowy sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kapoki. Przed wypłynięciem poinformuj najbliższych o przewidywanej porze powrotu.

Zróbmy wszystko, aby czas wolny był czasem bezpiecznym!
 

komisarz Anna Kamola

 

Powrót na górę strony