Aktualności

Nie daj szans złodziejowi - zabezpiecz swój dom!

Data publikacji 21.03.2023

Okres wiosenny sprzyja pracom na działkach i w gospodarstwach, a także wyjazdom i podróżom poza miejsce zamieszkania. Pozostawione bez nadzoru domy i posesje to z kolei doskonała okazja dla złodziei. Dlatego warto zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie związane z włamaniem. Dla przypomnienia przedstawiamy kilka podstawowych zasad, jak zabezpieczyć własne mieszkanie, aby nie stać się ofiarą włamywaczy!

Rozpoczęła się wiosna, a wraz z nią czas prac porządkowych na działkach, prace na gospodarstwie, czy wyjazdy i podróże poza miejsce zamieszkania.

Pozostawione domy, posesje i mieszkania bez opieki, to doskonała okazja dla złodziei. Zazwyczaj sprawcy włamań dokonują tych przestępstw podczas nieobecności domowników. Często obserwują te miejsca już dużo wcześniej.  

Dlatego przypominamy i radzimy, jak właściwie zabezpieczyć swój dom i jak uchronić się przed włamaniem:

Właściwie zabezpiecz swój dom!

Złodziej typując dom do włamania wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania, gdzie ryzyko zauważenia go będzie znikome. Zainstalujmy w mieszkaniu lub domu profesjonalny system alarmowy i antywłamaniowy, w mieszkaniach położonych na parterze zainstalujmy rolety przeciwwłamaniowe. Jeżeli mamy zamiar przechowywać w mieszkaniu dużą ilość gotówki lub posiadamy bardzo cenne przedmioty, kupmy i zamontujmy na stałe szafę pancerną bądź sejf. Każdorazowo przed wyjściem z domu ważne jest dokładne sprawdzenie okien oraz drzwi czy przypadkiem nie pozostawiliśmy ich otwartych.

Poprośmy zaufaną osobę, aby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem/domem pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Warto poinformować sąsiada o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie/dom. Pamiętajmy, aby ta zasada działała w obie strony. Interesujmy się ludźmi ,,kręcącymi’’ się po klatkach schodowych i w pobliżu domów.

Pamiętaj,  że oprócz zawiadomienia sąsiadów czy rodziny o planowanym wyjeździe warto także wstrzymać się z dodawaniem zdjęć z urlopu w mediach społecznościowych, aż do powrotu do domu, ponieważ także wpisy w Internecie stanowią potencjalną wskazówkę dla włamywaczy.

Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych Ci osób!

Dzwoń na numer alarmowy 112 jeżeli:

  • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania;
  • usłyszysz hałas w mieszkaniu/domu sąsiada a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;
  • zobaczysz nieznajomego, próbującego otworzyć drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej w pobliżu domów, na ulicy lub parkingu, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd;
  • zauważysz zaparkowane pojazdy na obcych numerach rejestracyjnych, które wzbudzają Twoje podejrzenie - zapisz na kartce numer rejestracyjny;
  • staniesz się świadkiem włamania;
  • widząc zagrożenie – nie narażaj się sam.

Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom i mieszkanie przed każdym wyjazdem!

Powrót na górę strony