Aktualności

Został bez cukru i pieniędzy...

Data publikacji 05.03.2023

Atrakcyjną ofertę zakupu cukru po dużo niższej cenie znalazł w internecie mieszkaniec powiatu lubelskiego. Skuszony ofertą zamówił 50 kilogramów przelewając na konto sprzedawcy umówioną kwotę. Do dzisiejszego dnia zamówiony cukier do niego nie dotarł. Stracił też pieniądze. W podobny sposób oszukany został mieszkaniec miasta na zakupie wyciskarki do owoców. Apelujemy o ostrożność podczas internetowych zakupów!!!

Do jednego z lubelskich komisariatów zgłosił się niedawno mieszkaniec gminy Wólka. Mężczyzna zawiadomił, że padł ofiarą oszustów. Jak relacjonował, kilka dni wcześniej na jednym z portali ogłoszeniowych znalazł ofertę sprzedaży cukru po atrakcyjnej cenie. Skuszony prawie dwukrotnie niższą ceną niż tą oferowaną w sklepach, postanowił zamówić 50 kilogramów.

Nawiązał kontakt ze sprzedającym, a następnie na wskazany przez niego rachunek bankowy dokonał płatności.  Spokojnie w kolejnych dniach czekał na dostawę zamówionego towaru. Kiedy jednak cukier do niego nie dotarł, okazało się, że został oszukany.

W podobny sposób oszuści wyłudzili pieniądze od innego mieszkańca Lublina, który na stronie internetowej sprzedaży kuchennych sprzętów zamówił wyciskarkę do owoców. Za pośrednictwem strony dokonał zakupu przelewając prawie 350 złotych. Niestety, urządzenie  nie dotarło, a mężczyzna stracił pieniądze.

Apelując o ostrożność w sieci, przypominamy:

- robiąc zakupy w sieci korzystajmy ze sprawdzonych sklepów, sprawdźmy czy na stronie zamieszczone są: dane sprzedawcy, takie jak nazwa prowadzonej działalności gospodarczej i jej forma prawna, imię i nazwisko sprzedawcy, numer NIP i REGON. Dane te będą pomocne do wniesienia skutecznego pozwu i podjęcia działań przez Policję. Zapoznaj się też z warunkami ewentualnego zwrotu i udzielanej gwarancji.

- Jeśli robimy zakupy przez portale społecznościowe, sprawdzajmy jak dawno złożono profil kontrahenta, unikaj transakcji z osobami, których profile założono w ostatnim czasie. Może to sugerować, że zarejestrowano je specjalnie do wykorzystania przez oszustów.

- Sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości można zadzwonić,

- Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdźmy opinie o sprzedawcy i sklepie,

- Unikajmy zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie - może to sugerować oszustwo,

- Jeżeli zamawiamy dany produkt za pobraniem, to zawsze warto otwierać przesyłki w obecności kuriera.

- Czytajmy. Sprawdzajmy. Dociekajmy. Bądźmy ostrożni.

Jeśli mimo zachowania ostrożności dojdzie do oszustwa, zgłośmy ten fakt na Policję.

 

komisarz Anna Kamola

 

 

 

 

Powrót na górę strony