Aktualności

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji 01.03.2023

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypadające na dzień 1 marca Święto zostało ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia, którzy przelali krew w obronie Niepodległości Polski.

Na mocy ustawy Sejmu RP uchwalonej 3 lutego 2011 r., dzień 1 marca obchodzimy  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został  ustanowiony „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

W Lublinie zorganizowano szereg uroczystości dla upamiętnienia żołnierzy polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Rozpoczęły się one złożeniem kwiatów na cmentarzu przy Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954.  Kwiaty  złożono także  pod tablicą upamiętniającą ofiary więzienia na Zamku Lubelskim oraz pod pomnikiem „Zaporczyków”  na Placu Zamkowym.

W uroczystościach upamiętniających Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych udział wziął Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki.

Odprawiona została również Msza św. w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Michała Archanioła w Lublinie. Przedstawiciele lubelskich władz oraz delegacje wzięli udział Apelu pamięci pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na placu przy kościele pw. Michała Archanioła w Lublinie.

komisarz Anna Kamola

Powrót na górę strony