Aktualności

Przez fałszywą fakturę firma straciła ponad 14 tysięcy złotych

Data publikacji 27.02.2023

Korespondencja elektroniczna wraz z fakturą, która miała trafić do jednej z firm działającej na terenie powiatu zamojskiego, została przechwycona przez oszustów, a widniejące na niej dane - zmodyfikowane. Tym sposobem firma przelała pieniądze na całkiem inne konto bankowe. Teraz policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Do zamojskiej komendy zgłaszają się osoby prywatne oszukane podczas zakupów internetowych, czy inwestowania w kryptowaluty. Jednak w ostatnim czasie doszło do niecodziennego oszustwa, którego ofiarą padła jedna z firm działających na terenie powiatu zamojskiego.

Kilka miesięcy temu pewna firma wykonywała dla owej firmy usługę. Orientacyjny koszt i sposób rozliczenia usługi był wstępnie ustalony. Zapłata miała nastąpić na podstawie faktury, która w niedługim czasie miała zostać przesłana drogą elektroniczną. Faktura rzeczywiście dotarła usługobiorcy. Osoba odpowiedzialna za jej rozliczenie – 48-letnia mieszkanka Zamościa, dokonała przelewu środków w wysokości ponad 14 tysięcy złotych na podany w niej numer konta bankowego.

Sprawa zaczęła się komplikować, gdy zakład otrzymał ponaglenie z firmy, która miała ową fakturę wystawić, z powodu nieotrzymania środków na wykonaną usługę. Po kontakcie pracowników obu przedsiębiorstw i weryfikacji korespondencji pomiędzy nimi, wyszło na jaw, że oszuści przechwycili przesyłane wiadomości elektroniczne pomiędzy firmami, dzięki czemu wiedzieli o wystawionej fakturze. Następnie zmodyfikowali rachunek podając w nim całkiem inny numer konta bankowego. Tym sposobem ponad 14 tysięcy złotych trafiło w ręce oszustów.

Sprawę wyjaśniają teraz policjanci ze Szczebrzeszyna i apelują o zachowanie ostrożności. Decydując się na opłacenie przesyłanej mailowo faktury zawsze należy ją wcześniej sprawdzić, zwłaszcza pod kątem numeru konta bankowego. Przed sfinalizowaniem transakcji najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą lub usługodawcą aby potwierdzić prawdziwość tych danych. 

starszy aspirant Katarzyna Szewczuk

Powrót na górę strony