Aktualności

Seniorze nie daj się oszukać – poradnik

Data publikacji 25.02.2023

Policjanci parczewskiej komendy spotkali się z seniorami, aby porozmawiać o bezpieczeństwie w miejscu zamieszkania oraz o czyhających na nich pułapkach dotyczących oszustw z wykorzystaniem kontaktu telefonicznego oraz Internetu. Na koniec spotkania seniorzy otrzymali od mundurowych krótki poradnik, który zawiera informację jak nie stać się ofiarą przestępstwa lub wykroczenia oraz numery kontaktowe instytucji świadczących porady i pomoc.

Podnoszenie świadomości osób starszych to jeden z głównych celów jakie stawiają przed sobą mundurowi. Dzięki profilaktyce funkcjonariusze pokazują jakie są sposoby ochrony siebie, swojego miejsca zamieszkania oraz tożsamości. Im więcej tego typu działań, tym większa świadomość społeczna o którą musimy zadbać sami.

Wczoraj policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną oraz dzielnicowi parczewskiej komendy spotkali się z aktywnymi seniorami w Klubie Seniora w Kolanie. Podczas spotkania było dużo uśmiechu, radości oraz cennych informacji.

W czasie prelekcji policjanci zwracali szczególną uwagę na najnowsze metody przestępstw dotyczące kontaktu telefonicznego, wiadomości tekstowych, sprzedaży towarów oraz usług. Po raz kolejny również przedstawili schemat działania oszustów, podkreślali że ich działania skierowane są na naszą podświadomość. Cel jest jeden – wzbudzenie zaufania, manipulacja, presja czasu, szantaż emocjonalny a finalnie kradzież oszczędności.

Podczas spotkania policjanci przytoczyli słuchaczom szereg przykładów zaistniałych na terenie całego kraju dotyczących oszustów na seniorach oraz wskazali schemat postępowania w takich sytuacjach.

Ku przestrodze warto zapamiętać więc kilka zasad:

  • Pamiętaj! Policjanci ani prokuratorzy nigdy nie proszą o pomoc w śledztwie ani o przekazanie pieniędzy.
  • Zweryfikuj usłyszane informacje z najbliższymi/sąsiadem.
  • Nie oddzwaniaj, nie wykonuj poleceń rozmówcy, nie odpowiadaj na pytania dotyczące oszczędności, miejsca zamieszkania oraz najbliższego otoczenia – chroń swoją tożsamość.
  • Nie działaj pod wpływem impulsu i na pewno nie przekazuj nikomu żadnych pieniędzy.
  • Nie zgadzaj się za żadne oferty dotyczące sprzedaży usług i towarów oraz uważaj na „darmowe prezenty”.
  • W żadnym wypadku nie zaciągaj pożyczek finansowych!
  • Nie klikaj w otrzymane linki dotyczące płatności, przesyłek i niedopłat.
  • Pamiętaj, że zawsze masz prawo odstąpienia od podpisanej umowy.
  • Poinformuj swój bank lub Policję o próbie oszustwa.

Na zakończenie mundurowi wręczyli wszystkim uczestnikom poradnik zawierający informację jak nie stać się ofiarą przestępstw i wykroczeń w życiu codziennym. Ponadto wskazali instytucję pierwszego kontaktu udzielające specjalistycznych porad prawnych związanymi zarówno z oszustwami jak też zakupem różnego rodzaju usług.

 

sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk

Powrót na górę strony