Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – spotkanie ze społeczeństwem

Data publikacji 22.02.2023

Promocja działań podejmowanych przez Policję na rzecz bezpieczeństwa publicznego to zagadnienie, które zostało przedstawione podczas spotkania z mieszkańcami gminy Jabłoń. Mundurowi zachęcali mieszkańców do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, celem eliminacji miejsc zagrożonych oraz omówili mechanizmu działania oszustów przy wykorzystaniu tradycyjnych i nowych narzędzi telekomunikacyjnych.

Wczoraj w świetlicy wiejskiej w Jabłoniu przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury mundurowi spotkali ze społecznością lokalną. Celem było wskazanie problemów, jakie mogą stanowić potencjalne zagrożenie oraz omówienie niebezpieczeństw związanych z oszustwami internetowymi.

Jednym z narzędzi usprawniających pracę Policji oraz służących do wskazywania miejsc mogących uchodzić za niebezpieczne jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W trakcie prelekcji krok po kroku mundurowi przedstawili instrukcję obsługi aplikacji, a następnie w praktyce zademonstrowali jak należy dokonać takiego zgłoszenia. Omówiono również występujące kategorie zgłoszeń, proces weryfikacji zdarzenia przez Policję, czas realizacji, zmiany kolorów piktogramów w aktualnym statusie zgłoszenia.

zrzut z kmzb

Policjanci podkreślali, że rejestracja zgłoszeń jest bezpłatna, anonimowa oraz nie służy do zgłaszania pilnej interwencji, w której wymagana jest natychmiastowa reakcja służb. W przypadku zaistniałych przestępstw lub wykroczeń należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub najbliższą jednostkę Policji. Należy jednak pamiętać, iż umyślne, złośliwe nanoszenie nieprawdziwych zagrożeń może skutkować konsekwencjami prawnymi.

Z wykonanej analizy dotyczącej roku 2021 wynika, że na terenie powiatu parczewskiego odnotowano blisko 300 zgłoszeń, z których potwierdziło się 76,4%. Pozostały odsetek to zgłoszenia niepotwierdzone lub przekazane do realizacji przez inne instytucje.

Najczęściej zaznaczane karty weryfikacji odnosiły się do:

  • przekraczania dozwolonej prędkości;
  • nieprawidłowego parkowania;
  • spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych;
  • grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją;
  • niewłaściwej infrastruktura drogowej;
  • wałęsających się bezpańskich psów;
  • nielegalnych rajdów samochodowych;
  • dzikich wysypisk śmieci.

zrzut z kmzb

Dzięki temu konkretne działania Policji na rzecz eliminacji zagrożeń uprzednio wskazanych przez użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa daje możliwość ich całkowitej eliminacji.

Drugą część stanowiły mechanizmy działania sprawców przestępstw oraz oszustw z wykorzystaniem najnowszych technologii. Funkcjonariusze przedstawili schemat działania sprawców, podali konkretne przykłady zaistniałe na terenie województwa lubelskiego oraz przestawili zasady postępowania w sytuacji zaistnienia tego typu zdarzenia z ich udziałem.

spotkanie ze spolecznoscia gok jablon

Na koniec spotkania nie zabrakło licznych pytań, na które mundurowi udzielili zainteresowanym odpowiedzi.

sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk

Powrót na górę strony