Aktualności

Dostałeś wiadomość sms o promocji w swoim banku? Uważaj to może być oszustwo!

Data publikacji 17.02.2023

49-latek otrzymał wiadomość sms, że w banku, w którym posiada konto trwa promocja, w trakcie której może on otrzymać dodatkowe pieniądze. Z treści otrzymanej wiadomości wynikało, że do otrzymania środków wystarczyło wpisać dane osobowe oraz numer karty kredytowej. Niestety, wykonane czynności wystarczyły oszustom, by z konta 49 latka ukraść blisko 20 000 złotych.

Oszuści chętnie podszywają się pod przedstawicieli banków wysyłając SMS-y z informacjami o promocjach, wspaniałych okazjach, w trakcie których możemy otrzymać rewelacyjne warunki lub dodatkowe pieniądze. Aby skorzystać z proponowanych warunków wystarczy podać dane osobowe oraz numer karty.

49 letni mieszkaniec gminy Karczmiska powiadomił o takim właśnie oszustwie. Kilka dni temu mężczyzna otrzymał wiadomość sms, że w banku, w którym posiada konto trwa promocja, w trakcie której może on otrzymać dodatkowe pieniądze. Z treści otrzymanej wiadomości wynikało, że wystarczyło wpisać nazwisko panieńskie matki, aby otrzymać obiecane pieniądze. Kiedy mężczyzna wpisał żądane dane, otrzymał kolejną wiadomość, w której przeczytał, że musi podać jeszcze numer karty kredytowej a następnie znajdujący się na niej trzycyfrowy kod.

Zaniepokojony postanowił zrezygnować z promocji, lecz po chwili na jego telefon przyszła seria wiadomości o zainstalowaniu na nieznanym mu urządzeniu mobilnej aplikacji. 49-latek natychmiast skontaktował się z infolinią swojego banku i w trakcie rozmowy z konsultantem upewnił się, że jego pieniądze są bezpieczne. Aby uchronić się przed ich utratą, poprosił o zablokowanie karty kredytowej. Niestety, jak się wkrótce okazało, nawet podjęte w ten sposób działania nie uchroniły go od utraty pieniędzy.

Kiedy wczoraj poszedł do banku, dowiedział się, że oszust z jego konta dokonał kilku przelewów w łącznej kwocie blisko 20 tysięcy złotych. Zrozpaczony mężczyzna powiadomił policję. Błyskawiczne czynności funkcjonariuszy pozwoliły mężczyźnie odzyskać ponad 3 tysiące złotych.

Apelujemy o ostrożność. Nie klikajmy w linki o podejrzanych nazwach, nie odpisujmy na przesłane wiadomości o promocjach czy okazjach. W takim przypadku, jeśli chcemy skorzystać z promocji, skontaktujmy się bezpośrednio z placówką instytucji, która wiadomość nam przesłała. Jeśli zorientujemy się, że zostaliśmy oszukani, bezzwłocznie powiadamiajmy Policję. Funkcjonariusze oprócz przyjęcia zawiadomienia w przypadku szybkiego powiadomienia mają możliwość zablokowania pieniędzy zanim dotrą one do oszusta.

aspirant sztabowy Edyta Żur

Powrót na górę strony