Aktualności

Zamiast Iphona dostała kasetę video

Data publikacji 14.02.2023

Zakupy w Internecie stały się naszą codziennością. To niewątpliwa wygoda i ułatwienie w codziennym życiu. Jednak tak jak w świecie realnym tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta. Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne to sposoby na uzyskanie korzyści finansowych kosztem użytkowników Internetu. Przekonała się o tym 42-latka, która zamiast zamówionego towaru otrzymała kasetę video.

Wczoraj do biłgorajskich policjantów zgłosiła się 42-letnia mieszkanka Biłgoraja, która padła ofiarą oszustów. Córka kobiety na popularnej platformie ogłoszeniowej znalazła ofertę sprzedaży telefonu komórkowego za kwotę ponad 1 000 złotych. Pomimo tego, że w ogłoszeniu nie było żadnych danych kontaktowych sprzedającego, takich jak adres, numer telefonu czy e-mail, złożyła zamówienie i wybrała opcję płatności przy odbiorze. Po kilku dniach otrzymała paczkę, niestety okazało się, że zamiast telefonu otrzymała… kasetę video. Kobieta przesyłkę otworzyła przy kurierze, skontaktowała się także z infolinią firmy kurierskiej.

Policjanci poszukują oszustów i apelują o zachowanie ostrożności podczas zakupów online. Przestrzegajmy kilku podstawowych zasad, aby zminimalizować ryzyko stania się ich ofiarą:

  • Pamiętajmy, aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania;
  • Korzystajmy tylko ze sprawdzonych portali aukcyjnych, czytajmy regulaminy stron i sklepów;
  • Sprawdźmy sprzedawcę. Ustalmy od kiedy posiada on konto, jakie są o nim opinie i komentarze;
  • Sprawdźmy czy sprzedający podaje swój adres i telefon oraz czy można się z nim skontaktować. Zaniepokoić powinna nas sytuacja, w której dane tele-adresowe sprzedawcy lub sklepu są zagraniczne, szczególnie jeśli jest to kraj egzotyczny lub nie ma ich w ogóle;
  • Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedającym, może ona stać się dowodem w sprawie;
  • Uważajmy na super oferty, mocno zaniżone lub wręcz niewiarygodnie niskie ceny - powinny wzbudzić naszą czujność;
  • Nie otwierajmy podesłanych w wiadomościach mailowych nieznanych nam linków, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie;
  • Nie kupujmy „kota w worku” i nie płaćmy z góry szczególnie większych kwot. Bezpieczniej wybrać opcję za pobraniem;
  • Sprawdźmy przesyłkę przy kurierze, w razie nieprawidłowości spiszmy protokół.

aspirant Joanna Klimek

 

 

Powrót na górę strony