Aktualności

Policjanci z lubelskiego garnizonu odznaczeni medalem im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja

Data publikacji 13.02.2023

W MSWiA odbyła się dziś uroczystość wręczenia medali im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Medal ustanowiono dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłego funkcjonariusza. Te wyjątkowe odznaczenia otrzymali policjanci z całego kraju, którzy bez wahania, z narażeniem własnego zdrowia i życia, ratowali innych. Odznaczenia otrzymali także policjanci z lubelskiego garnizonu.

Młodszy aspirant Andrzej Bobel z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie – po służbie wraz kolegą uratował dwóch tonących chłopców. W sierpniu ub.r. w czasie podczas wędkowania w Nowym Targu nad Dunajcem usłyszał wolanie o pomoc. Policjant wraz ze znajomym ruszyli na pomoc tonącym nastolatkom i uratowali ich wyciągając z rzeki.


Mł. asp. Paweł Gral i sierż. szt. Piotr Sztobryn z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Puławach – szybko podjęta akcja policjantów przy pomocy przechodnia pozwoliła na wyciągnięcie kierującego pojazdem, który wpadł do rzeki Kurówka. Pomimo silnego nurtu, mundurowi wyciągnęli z wody 53-latka w ostatniej chwili, zaraz potem samochód zatonął.


Mł. asp. Radosław Ochmański i mł. asp. Grzegorz Wesołowski - dzielnicowi z KPP w Łukowie 21 grudnia ub.r. patrolując swój rejon zauważyli pożar mieszkania. Weszli do środka i ewakuowali schorowanego mężczyznę. Następnie przy użyciu gaśnicy z radiowozu starali się opanować ogień. Wspólnie ze strażakami sprawdzili też, czy pozostałe rodziny zamieszkujące budynek, nie potrzebują pomocy.

„…To Wy zgodnie z rotą składanej przez Was przysięgi z narażeniem własnego życia, skutecznie ratowaliście życie innych ludzi. Czyniliście to w trakcie służby i w czasie wolnym…” – to słowa Ministra MSWiA Pana Mariusza Kamińskiego skierowane do odznaczonych funkcjonariuszy.
...W imieniu własnym i wszystkich obywateli, pragnę złożyć Wam wyrazy głębokiej wdzięczności i najwyższego uznania - dla Waszej postawy, odwagi, ofiarności i profesjonalizmu. To dzięki Wam Polacy czują się bezpiecznie..." - dodał Minister.
fot. MSWiA/
KWP w Lublinie

  • medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja w etui
  • policjanci siedzący na krześle odznaczeni medalem im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja
  • komendant główny policji oraz minister na uroczystości
  • Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny Policji, mł. asp. Grzegorz Wesołowski, mł. asp. Radosław Ochmański
  • puławscy policjanci z ministrem i komendantem głównym
  • policjant z Lublina z ministrem i komendantem głównym
Powrót na górę strony