Aktualności

„Gorzki smak” darmowych słodyczy

Data publikacji 08.02.2023

Kuszącą ofertę oddania słodyczy znalazła 26 latka z powiatu opolskiego na jednym z portali społecznościowych. Warunkiem było tylko opłacenie kosztów ich transportu. Natychmiast kontaktowała się ze sprzedającym i zadeklarowała ich nabycie. Kiedy kliknęła w otrzymany z banku link, akceptując płatność za kuriera, nie zauważyła, że rachunek opiewa na…..blisko 2 tysiące złotych!!!. Na ratunek było już za późno. Uważajmy podczas internetowych zakupów i dokładnie analizujmy proponowane płatności.

26 latka ofertę oddania słodyczy o krótkim terminie do spożycia znalazła na jednym z portali społecznościowych. Zachęcona opisem nawiązała internetowy kontakt ze sprzedającym, który potwierdził, że może ona otrzymać słodycze, jeśli ureguluje koszty przesyłki kurierskiej w kwocie 12,50 zł.

Sprzedający przysłał 26 latce link, za pomocą którego 26-latka miała dokonać płatności za przesyłkę. Kiedy kobieta weszła w link, otworzyła się strona łudząco podobna do strony banku, gdzie posiadała konto. Następnie otrzymała wiadomość z banku z kodem, który wpisała w otwartym oknie strony internetowej, by obsłużyć płatność.

Kiedy 26 latka weszła przez przeglądarkę na stronę banku i zalogowała się na swoje konto, okazało się, że została przelana z niego kwota blisko 2 tysięcy złotych.

Kiedy zrozpaczona napisała do sprzedającego, odpisał że nie zamierza oddać pieniędzy, gdyż pobranie tej  kwoty z jej konta spowodował kurier. Mieszkanka gminy Chodel postanowiła bliżej przyjrzeć się sprzedającemu po czym znalazła w internecie komentarze, które upewniły ją, że padła ofiarą oszusta. Wtedy postanowiła powiadomić policję.

Apelujemy o ostrożność podczas zawierania internetowych transakcji! Absolutnie nie otwierajmy podesłanych linków.  Mogą one odsyłać do fałszywych stron,  zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, które umożliwi oszustom dostęp do naszego konta bankowego a w konsekwencji kradzież znajdujących się na nim pieniędzy.

aspirant sztabowy Edyta Żur

Powrót na górę strony