Aktualności

Apel o bezpieczną jazdę

Data publikacji 28.01.2023

Mamy ostatni weekend ferii zimowych na terenie naszego województwa, w związku z tym spodziewamy się wzmożonego ruchu na drogach. Będziemy czuwać nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych podróżnych, tak aby każdy szczęśliwie i bezpiecznie powrócił do domu. Jednak bezpieczeństwo na drogach w głównej mierze zależy od samych kierowców, dlatego apelujemy o rozwagę, a przede wszystkim, by nie siadać za kierownicą pod wpływem alkoholu.

Z uwagi na to, że mamy ostatni weekend ferii zimowych na Lubelszczyźnie spodziewamy się dzisiaj i jutro wzmożonego ruchu na naszych drogach. W związku z tym możemy oczekiwać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów na drogach. Oczywiście policjanci będą nie tylko kontrolować prędkość, ale też zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych przekraczających dozwoloną prędkość czy wyprzedzających "na trzeciego".

Zachęcamy do zgłaszania kontroli autokarów przewożących dzieci i młodzież. Od początku ferii Lubelscy Policanci przeprowadzili już blisko 100 takich kontroli. Z naszych obserwacji wynika, że z roku na rok flota przewoźników jest coraz lepsza i w tym roku podczas kontroli nie stwierdziliśmy poważniejszych usterek, które skutkowałby nie wyruszeniem autokaru w podróż. Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Lepiej się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność, zwłaszcza teraz w okresie zimowym kiedy szybko zapada zmrok. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze.. Należy jeździć bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych – od decyzji, które podejmujemy.

młodszy aspirant Kamil Karbowniczek

Powrót na górę strony