Aktualności

Chciał pomóc znajomemu - stracił pieniądze

Data publikacji 27.01.2023

19-latek podczas korespondencji ze znajomym na komunikatorze internetowym otrzymał od niego prośbę o szybki przelew. 19-latek chciał pomóc w potrzebie swojemu koledze i przesłał kwotę 350 złotych na wskazany w wiadomości numer konta. Niestety jak się okazało był to cyberoszust. W takich sytuacjach należy stosować zasadę ograniczonego zaufania i zawsze sprawdzać z kim faktycznie prowadzimy rozmowę.

W czwartek do biłgorajskich policjantów zgłosił się młody mężczyzna, który poinformował, że został oszukany i stracił 350 złotych. 19-latek za pośrednictwem komunikatora internetowego prowadził korespondencję z osobą podającą się za jego znajomego. W pewnym momencie otrzymał od niego wiadomość  z prośbą o przelew wskazanej kwoty na podany numer konta. Jak zapewniał pieniądze miał zwrócić za godzinę. Mężczyzna chcąc pomóc w potrzebie znajomemu szybko zrealizował płatność.

Po upływie umówionego czasu i braku środków na koncie zaniepokojony skontaktował się telefonicznie z „prawdziwym” kolegą, który zaprzeczył, aby prosił o jakiekolwiek pieniądze i twierdził, że nic nie wie o całym zdarzeniu. Znajomy dodał, że faktycznie miał problemy z zalogowaniem się na swoje konto społecznościowe,a po sprawdzeniu zauważył, że logowanie nastąpiło z innego miasta. Wtedy zgłaszający zrozumiał, iż padł ofiarą oszustwa.

Przypominamy, że najważniejsza jest zasada ograniczonego zaufania. Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji. Jeżeli ktoś poprosi o pożyczkę poprzez portal społecznościowy należy upewnić się, czy nie jest to próba oszustwa. Zalecamy kontakt osobisty lub telefoniczny ze znajomym, aby ustalić czy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy.
Ponadto należy pamiętać o instalacji dobrego i legalnego oprogramowania antywirusowego. Nie otwierać linków i załączników nieznanego pochodzenia.

młodszy aspirant Joanna Pilarska

Powrót na górę strony