Aktualności

Chciała sprzedać suknię ślubną, weszła w link i straciła 900 złotych

Data publikacji 26.01.2023

32-latka postanowiła sprzedać przez internet suknię ślubną. Skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem. Kobieta weszła w podesłany jej przez nieznajomą link i straciła 900 złotych. W podobny sposób oszukany został mieszkaniec powiatu chełmskiego przy sprzedaży sukienki. Ten z kolei stracił 3 tysiące złotych! Nigdy nie otwierajmy podesłanych nam od nieznajomych linków i nie podawajmy żadnych danych!

Wczoraj 32-letnia mieszkanka powiatu, zgłosiła, że została oszukana podczas internetowej transakcji. Kobieta wystawiła na sprzedaż suknię ślubną.  Za pośrednictwem aplikacji skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem, która podesłała jej link. Kobieta wykonała kilka przelewów tzw. „blikiem” za rzekome opłaty między innymi dla firmy kurierskiej, straciła w ten sposób 900 złotych.

Niemal w identyczny sposób został oszukany mieszkaniec Chełma,  przy sprzedaży sukienki. Z jego relacji wynikało, że wystawił na portalu ogłoszeniowym do sprzedaży używaną sukienkę za 30 złotych. Zaraz po tym skontaktowała się z nim osoba chcąca ją kupić. W tym celu przysłała link do rzekomych płatności, z którego pokrzywdzony skorzystał logując się do bankowości mobilnej. To umożliwiło oszustom wypłatę 3 tysięcy złotych z jego rachunku.

Okoliczności tych spraw są wyjaśniane.

Apelujemy o zachowanie ostrożności przy internetowych transakcjach. Przekazywane przez oszustów nich linki często prowadzą do łudząco podobnej strony bankowości internetowej lub firmy kurierskiej. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy.

Przede wszystkim nigdy nie korzystajmy z przysłanych nam linków do płatności. Logując się na rachunki bankowe korzystajmy tylko z autoryzowanych stron. Sprzedając oczekujemy jedynie na wpłatę bez konieczności zatwierdzania płatności czy też podania danych karty bankomatowej.
 

aspirant sztabowy Faustyna Łazur
komisarz Ewa Czyż

Powrót na górę strony