Aktualności

Stracił tysiące po rozmowie z rzekomym konsultantem banku!

Data publikacji 22.01.2023

34-letni mieszkaniec pow. kraśnickiego stracił 16 tysięcy ze swojego konta, po tym jak mężczyzna podający się za konsultanta bankowego, polecił mu zainstalować aplikację na komputerze. Mężczyzna zapomniał o zasadzie ograniczonego zaufania wobec nieznajomych. Pamiętajmy, że nie każdy jest tym za kogo się podaje, zwłaszcza przez telefon.

Do annopolskiego komisariatu zgłosił się 34-letni mieszkaniec gminy Annopol i złożył zawiadomienie o oszustwie na jego szkodę. Jak się okazało po  popołudniu zadzwonił do niego mężczyzna podający się za pracownika jednego z banków. W trakcie prowadzonej rozmowy zachęcił go aby zainstalował na swoim komputerze aplikację do zdalnego sterowania pulpitem, co też uczynił. Następnie 34 latek był instruowany jakie dane ma wpisywać w aplikację. Niebawem z konta mężczyzny wykonano transakcje internetowe dokonując płatności na nieznane konto. Kiedy pokrzywdzony zorientował się w procederze skontaktował się z bankiem aby zablokować konto. Niestety zniknęło stamtąd 16 tysięcy złotych. Policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie szczegółów tego procederu i odnalezienie sprawcy.

Apelujemy o rozwagę i przypominamy, że ten schemat działania oszustów jest dość powszechny, dlatego nie instalujmy żadnych polecanych aplikacji, nie ulegajmy namowom, nie przekazujmy danych, w przypadku wątpliwości kontaktujmy się z bankiem samodzielnie bądź udajmy się do placówki aby rozwiać wątpliwości.

młodszy aspirant Paweł Cieliczko

Powrót na górę strony