Aktualności

Oszukana przy zakupie węgla

Data publikacji 20.01.2023

30-latka została oszukana podczas dokonywania zakupu węgla w Internecie. Prezentowana oferta sprzedaży węgla kamiennego miała atrakcyjną cenę. Pokrzywdzona wpłaciła pieniądze na wskazane konto, jednak zamówionego towaru nie otrzymała. Apelujemy o ostrożność przy tego typu zamówieniach.

Wczoraj do ryckiej komendy zgłosiła się 30-letnia mieszkanka powiatu ryckiego, która padła ofiara oszustów. Jak wynika ze zgłoszenia kobieta na początku stycznia znalazła w Internecie stronę oferującą na sprzedaż węgiel w atrakcyjnej cenie. Po złożeniu zamówienia otrzymała na swój adres mailowy fakturę do opłacenia wraz z danymi firmy sprzedającej opał.

Kobieta wykonała przelew w kwocie ponad 3 tysięcy złotych na wskazane konto bankowe i oczekiwała na przesyłkę. Gdy minął czas realizacji zamówienia, a węgiel do niej nie dotarł, zaczęła ponaglać sprzedającego.  Ten zwodził ją podając różne powody niewywiązania się z umowy sprzedaży. Wówczas okazało się, że strona internetowa firmy była już nieaktywna. Jak ustaliła dodatkowo kobieta, firma nigdy nie miała swojej siedziby pod adresem jaki wskazywała na stronie. Wtedy nabrała podejrzeń, że mogła zostać oszukana i zgłosiła sprawę na policję.

W tej sprawie ryccy policjanci prowadzą postępowanie.

Apelujemy o rozwagę podczas zakupów on-line oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Uważajmy też na tzw. „super okazje” i "promocje", które mogą się okazać kolejnym chwytem oszustów. Pamiętajmy, aby nie przesyłać nikomu pieniędzy opierając się tylko na internetowej rozmowie. Przed dokonaniem przelewu sprawdźmy sprzedawcę, dane firmy, oferowany produkt. Ważne jest również sprawdzenie komentarzy innych kupujących.

aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak

Powrót na górę strony