Aktualności

Bezpieczne ferie zimowe 2023

Data publikacji 13.01.2023

Rozpoczynają się ferie zimowe, które w naszym województwie będą trwały do 27 stycznia. Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży będzie to okazja do aktywnego wypoczynku oraz wyjazdów. Stosując się do kilku podstawowych zasad możesz uniknąć zagrożeń i bezpiecznie spędzić wolny czas.

Ferie zimowe to czas odpoczynku, radości i zabawy dla wszystkich dzieci oraz młodzieży. Jest to również czas wzmożonej pracy policjantów, którzy od kilkunastu dni docierają do placówek oświatowych, aby porozmawiać o bezpieczeństwie i środkach ostrożności w zależności od formy spędzania wolnego czasu. Podczas spotkań funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach: w domu, na podwórku, na drodze, na lodzie, na stoku i w internecie. 

W czasie prowadzonych prelekcji mundurowi przypominali o przestrzegania kilku zasad:

- zabawy muszą odbywać się w miejscach bezpiecznych, z dala od ruchliwych ulic, zbiorników wodnych,

- zawsze informuj rodziców lub opiekunów gdzie się wychodzisz, z kim i kiedy się wrócisz,

- po zmroku obowiązkowo korzystaj z elementów odblaskowych, poruszaj się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. 

- podczas pieszych wędrówek zabierz ze sobą naładowany telefon. W chwili zagrożenia będziesz mógł szybko powiadomić służby alarmowe.

Rodzicu,

 • Jeżeli decydujesz się wysłać swoje dziecko na wyjazd zorganizowany, sprawdź dokładnie jego organizatora. Upewnij się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.
 • Decydując się na wyjazd na narty z dzieckiem, pamiętaj o zapewnieniu mu opieki. Dziecko nie może poruszać się samo, bez nadzoru, po stoku. Wybierz trasę dostosowaną do umiejętności dziecka. Zrezygnuj ze stromych stoków, na których nie poradzi sobie z jazdą.
 • Pamiętaj, że osoby do 16. roku życia mają bezwzględny obowiązek jazdy na nartach lub snowboardzie w kasku. Apelujemy jednak, aby wszyscy użytkownicy stoku stosowali się do tej zasady. Pozwoli to uniknąć wielu kontuzji i problemów.

W górach

 • Jeżeli wychodzisz w góry, oceń realnie swoje możliwości i umiejętności.
 • Zadbaj o odpowiednie wyposażenie i wysłuchaj komunikatów o warunkach atmosferycznych.
 • Poinformuj najbliższych, gdzie i z kim się wybierasz.
 • Należy również pamiętać o tym, aby wychodząc z domu ubrać się "na cebulkę".

Bezpieczny dom i mieszkanie

 • Przed wyjazdem na ferie poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas Twojej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, odbierała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.
 • Pamiętaj również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
 • Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzesz. Bezpieczne będą czekały na Twój powrót.
 • Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętaj, złodziej typując dom do włamania wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!
 • Miej też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z ferii zamieszczaj dopiero po powrocie.
 • Zachęcamy do zapoznania się z ulotką Mój dom – moja twierdza.

Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii!

młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska

Powrót na górę strony