Aktualności

Chciała sprzedać kurtkę za 100 złotych, kliknęła w nadesłany link i straciła ponad 2 tysiące

Data publikacji 31.12.2022

Ponad 2 tysiące złotych straciła 31 – letnia mieszkanka gminy Fajsławice, która podczas sprzedaży kurtki na portalu Vinted kliknęła w przesłany przez rzekomego kupującego link. Kobieta zalogowała się na łudząco podobną stronę swojego banku, a następnie podała pesel, login i hasło do logowana. Po ponownym zalogowaniu się na konto okazało się, że nie ma ponad 2 000 złotych. Apelujemy o rozwagę przy transakcjach internetowych!

Do komendy Policji w Krasnymstawie zgłosiła się 31 letnia mieszkanka gminy Fajsławice, która zawiadomiła, że padła ofiarą oszustwa, w wyniku którego straciła ponad 2 tysiące złotych. Kobieta chciała sprzedać kurtkę za 100 złotych na portalu Vinted. Zaraz po wstawieniu ogłoszenia skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem. Chwilę później otrzymała wiadomość sms z linkiem do otrzymania płatności. 31 – latka kliknęła w przesłany link, który przekierował ją na jej konto bankowości elektronicznej łudząco podobnej do oficjalnej strony banku. Tam dokonała logowania na swoje konto podając swoje dane, pesel, login oraz hasło do logowania. Po ponownym zalogowaniu się na swoje konto bankowe okazało się, że zniknęły stamtąd środki w kwocie ponad 2 000 złotych.

Nie otwierajmy podejrzanych linków, które żądają od nas loginów i haseł do bankowości elektronicznej lub danych z kart bankomatowych. Oszust przechwytując dane do naszego konta może wypłacać pieniądze i zarządzać nim jak własnym. Chroniąc tego typu dane – zmniejszamy ryzyko utraty oszczędności. Pamiętajmy, że przy sprzedaży towaru to my mamy dostać pieniądze, a nie używać jakichkolwiek linków do otrzymania płatności, gdzie wymagane jest logowanie na nasze konto bankowe.

aspirant Jolanta Babicz

Powrót na górę strony