Aktualności

Lubelscy policjanci prowadzili akcję „Trzeźwy poranek”

Data publikacji 27.12.2022

Od wczesnych godzin porannych lubelscy policjanci prowadzili akcję pod hasłem „Trzeźwy poranek”. Warto przypomnieć, że właśnie przez nietrzeźwych kierowców na naszych drogach nadal ginie wiele niewinnych osób. W celu eliminowania tego typu zagrożeń prowadziliśmy dziś wzmożone działania prewencyjno-kontrolne.

Zgodnie z art. 178a Kodeksu Karnego, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Pijany kierowca musi się liczyć także z takimi konsekwencjami jak zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi, wysoka grzywna oraz konsekwencje finansowe w postaci świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych. Ważniejsze jest jednak to, że właśnie przez nietrzeźwych kierowców wciąż na naszych drogach nadal giną ludzie. Należy więc zawsze pamiętać o tym, aby podjąć właściwe działania, gdy tylko mamy podejrzenia, że ktoś pił alkohol i chce prowadzić pojazd. Uniemożliwiając mu jazdę, możemy nie tylko uratować jego życie i zdrowie, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

policjanci podczas akcji sprawdzają stan trzeźwości kierowców

Przypominając o karach, jakie grożą za jazdę po spożyciu alkoholu lub substancji działających podobnie do alkoholu, cyklicznie organizujemy wzmożone działania prewencyjno-kontrolne. Kolejne z nich przeprowadzane są właśnie dzisiaj, od wczesnych godzin porannych. Policjanci ze sprzętem pomiarowym już od samego rana wyjechali na drogi Lubelszczyzny.

Pijani kierowcy nadal stanowią jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa na drogach. Jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić, ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Jeżeli ktokolwiek jest świadkiem takiej sytuacji, powinien jak najszybciej zawiadomić Policje. Czujmy się współodpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo i nie dawajmy przyzwolenia na tego typu praktyki.

policjanci podczas akcji sprawdzają stan trzeźwości kierowców

Należy również pamiętać, że czasami dziwne zachowanie kierującego na drodze może być powodem choroby i takiej osobie potrzebna będzie niezwłoczna pomoc. Dlatego również w takim przypadku właściwa i szybka reakcja jest niezmiernie ważna.

Pamiętajmy, że nawet najmniejsza ilość alkoholu w organizmie powoduje obniżenie koncentracji i opóźnia czas reakcji kierującego. Tylko od piątku podczas świątecznego weekendu Lubelscy Policjanci wyeliminowali z ruchu 40 nietrzeźwych kierujących.

młodszy aspirant Kamil Karbowniczek

  • policjanci podczas akcji sprawdzają stan trzeźwości kierowców
  • policjanci podczas akcji sprawdzają stan trzeźwości kierowców
  • policjanci podczas akcji sprawdzają stan trzeźwości kierowców
  • policjant ruchu drogowego zatrzymuje pojazd
  • policjantka sprawdza trzeźwość kierującego
  • policjant sprawdza trzeźwość kierującego
Powrót na górę strony