Aktualności

Nowy dron usprawni pracę lubartowskich policjantów

Data publikacji 23.12.2022

Dron DJI Matrice 30T to nowy nabytek, który trafił do lubartowskich policjantów. Wyposażony jest w kamerę termowizyjną, oświetlenie i diodę ostrzegawczą. Będzie wykorzystywany w sprawdzaniu trudno dostępnych terenów m.in. podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Można śmiało powiedzieć, że lubartowscy policjanci mają nowego funkcjonariusza, który będzie wspierał ich pracę. „Nowy kolega” to tzw. DJI Matrice 30T. Ten bezzałogowy statek powietrzny wyposażony w kamerę termowizyjną, oświetlenie i diodę ostrzegawczą będzie wspierał działania terenowe m.in. podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, statek może pracować w szerokim przedziale temperatur od -20 stopni do plus 50. Kamera optyczna posiada 16-krotny zoom optyczny plus 200-krotny zoom cyfrowy. Zdjęcia i wideo wykonywane są w najnowszej technologii 4K. Maksymalny czas lotu wynosi 41 minut.

Sprzęt wykorzystywany będzie do prowadzenia działań w trudno dostępnym terenie, gdzie dojście pieszo jest niemożliwe, a dojazd autem jest utrudniony. Dzięki urządzeniu można w sposób dokładny i szybki monitorować teren nad lasami, bagnami czy łąkami. Dzięki wykorzystaniu drona, policjanci będą mogli w szybki i łatwy sposób przeszukać teren z powietrza, dostać się do osób potrzebujących pomocy i uzyskać informację o położeniu poszukiwanych osób.

Dron może być wykorzystany także podczas patrolu, rejestrując wykroczenia bądź monitorowania tłumu w sytuacji licznych zgromadzeń, takich jak koncerty czy mecze.

Zakup drona współfinansowany został przez Fundusz Wsparcia Policji, jednostki samorządu terytorialnego powiatu lubartowskiego a także Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Powiatu Lubartowskiego.

Komendant Powiatowy Policji w Lubartowie inspektor Andrzej Antoniewski w imieniu wszystkich policjantów składa serdeczne podziękowania jednostkom samorządu terytorialnego powiatu lubartowskiego za wsparcie finansowe w zakupie statku. Niewątpliwie wpłynie to na usprawnienie pracy funkcjonariuszy i zwiększenie bezpieczeństwa w powiecie lubartowskim.

sierżant sztabowy Jagoda Stanicka

Powrót na górę strony