Aktualności

Ostrożność i przestrzeganie przepisów to warunek bezpieczeństwa podczas zimowej aury

Data publikacji 12.12.2022

Opady śniegu, śliska nawierzchnia, zalegające błoto pośniegowe - to wszystko utrudnia jazdę samochodem. Pamiętajmy, że podczas zimowej aury kluczem do bezpieczeństwa jest rozwaga, dostosowanie prędkości oraz sprawny i przygotowany do drogi samochód. Jako piesi nie zapominajmy o elementach odblaskowych i czujności. Korzystajmy z naszych dróg w sposób odpowiedzialny, a co za tym idzie bezpieczny.

Opady śniegu powodują, że na ulicach zrobiło się ślisko, a przez to mniej bezpiecznie. W takich warunkach atmosferycznych ważne jest przestrzeganie ograniczeń prędkości. Zdjęcie nogi z gazu i dostosowanie prędkości do warunków drogowych pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu. Poruszając się autem, kierowca zawsze musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia. Bądźmy odpowiedzialni za nas i za innych użytkowników dróg i poświęćmy te kilka minut na dokładne odśnieżenie naszych samochodów. Pamiętajmy właściwe przygotowanie się do jazdy to połowa sukcesu. Jeżeli dołożymy do tego przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, koncentrację, zachowanie ostrożności, odpowiedni dystans od poprzedzającego auta, to będziemy mogli bezpiecznie dotrzeć do celu.

Natomiast piesi muszą pamiętać, że śliskie nawierzchnie znacznie wydłużają drogę hamowania i wchodzenie pod nadjeżdżające pojazdy może nieść za sobą tragiczne skutki. Zatem upewnijmy się czy bezpiecznie zdążymy przejść na drugą stronę drogi. Przede wszystkim, zaobserwujmy, czy nadjeżdżający kierowca jest w bezpiecznej odległości oraz czy zdąży zahamować. O zmroku nie zapominajmy także o odblaskach, które poprawiają widoczność a tym samym zwiększają bezpieczeństwo.

starszy aspirant Magdalena Krasna

Powrót na górę strony